Hilltop House

Buttrick Projects Architecture+Design
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Hilltop House zbudowano na urwisku nad rzeką Connecticut jako weekendowy dom dla dużej rodziny. Wyrafinowanie architektoniczne i integralność estetyczna były dla klientów najważniejsze.

Ostateczna wersja domu jest wyraźnie nowoczesna – z czystymi, przestronnymi liniami, odsłoniętymi stalowymi kolumnami, dużymi szybami i dużą ilością światła dziennego. Projekt głównego budynku nawiązuje też jednak do kilku innych tradycji architektonicznych Nowej Anglii.

Pod względem lokalizacji dom jest zgodny z osią biegnącej wzdłuż niego kalenicy. Ponieważ widoki były ważne dla klientów, główne piętro ustawiono 30 cali poniżej szczytu granitowej grani. Zapewnia to domowi rozległy widok na rzekę i cieśninę Long Island na południu. Do domu prowadzą kamienne schody z granitu. Współczesny układ głównego korytarza, centralnego elementu organizującego dolne piętro, biegnie prawie przez całą długość domu. „Zmieniająca się geometria korytarza północnego tworzy grę światła i wymiarów”, zauważa architekt, „nadając domowi charakterystyczny współczesny wygląd. Oddziela również dom od jego historycznych odniesień”.

Główny dom o powierzchni 290 metrów kwadratowych elegancko mieści dwie sypialnie na piętrze i pokój gościnny na parterze. Także rozległą część dzienną/jadalną z francuskimi drzwiami otwierającymi się na trawnik wzdłuż południowej elewacji. Otwarta kuchnia znajduje się na jednym końcu przestrzeni. Z drugiej gabinet ze szklanymi ścianami. Światło dzienne wypełnia otwartą przestrzeń dzienną od początku do końca. W całym pomieszczeniu strategicznie zastosowano drewno, z kuchnią oddzieloną mahoniowymi blatami i miejscowym czerwonym dębem użytym na suficie w holu wejściowym, a także na podłogach.

Położony w lesie cedrów, dębów i klonów Nowej Anglii na dwunastu wzniesionych akrach dom ma łaskawy i hojny wygląd. Projektowi udało się połączyć posiadłość i struktury, tworząc przystojną, spójną całość. Dzięki skrupulatnie przemyślanemu i szczegółowemu projektowi dom i pensjonat łączą geografię z historycznymi i współczesnymi wpływami architektonicznymi. Wszystko aby stworzyć spójny i głęboko gościnny dom – spełniający potrzeby domowe, społeczne i stylistyczne nawet najbardziej wymagających klientów.

Lokalizacja: Lyme, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA