Hof B

Moser und Hager Architekten Gregor Graf
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Architekci z szacunkiem odnosili się do zabytkowego placu. Dziś gospodarstwo jest współczesną przestrzenią życiową dla rodziny.

Zabytkowe gospodarstwo znajduje się w Dietach w Traunviertel w Górnej Austrii. W ciągu około 200-letniej historii gospodarstwa podstawowa struktura i wygląd zewnętrzny prawie się nie zmieniły.

Klienci chcieli wykorzystać opuszczone od dłuższego czasu podwórze gospodarcze jako współczesny budynek mieszkalny. I to tak, jak chcieli architekci – nie niszcząc pierwotnego charakteru placu, mimo że wszystkie funkcje przestrzeni zmieniono. Zdaniem Anny Moser dziewiczy stan jawił się architektom jak cenny skarb, którego trzeba strzec i konserwować. Dlatego postanowili ujawnić jakość i cechy każdego obszaru i struktury, ufając wpływowi oryginalnej estetyki.

Nowa część budynku Hof B została dobudowana do istniejącego budynku jako drewniana konstrukcja szkieletowa z elewacją wentylowaną od tyłu. Jednak w przeciwieństwie do tej pełnej szacunku i opartej na tradycji renowacji, Moser i Hager umieścili wyraźnie współczesną, sześcienną, parterową konstrukcję wykonaną ze szkła i lustrzanego szkła na klepisku. Zaopatrzenie w energię wynika również z odpowiedzialnego korzystania z zasobów: powietrzna pompa ciepła służy jako źródło ciepła, elementy fotowoltaiczne zapewniają zasilanie, a ścieki odprowadzane są do komunalnej oczyszczalni ścieków.

Lokalizacja: Dietach, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA