Holzhaus in Brandenburg

Martin Schmitt Architektur Simon Menges
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

W 2020 roku zbudowano ten wyjątkowy dom dla całej rodziny nad jeziorem w otoczeniu drzew. Nowy dwupiętrowy dom mieszkalny w konstrukcji szachulcowej oferuje miejsce dla 9 osób.

Dzięki zwartej, pryzmatycznej bryle i czarnej ścianie z modrzewia opalanego drewnem architektura harmonijnie wtapia się w otaczającą przyrodę. Karbonizacja, proces powierzchownego zwęglania elewacji, zwiększa odporność drewnianej okładziny na pleśń, warunki atmosferyczne, gnicie i wilgoć. Powierzchnia wydaje się szlachetna i aksamitna, struktura drewna jest podkreślona. Oprócz decyzji na korzyść drewnianej konstrukcji i surowej elewacji, aspekt zrównoważonego rozwoju ujawnia się również w decyzji o niestosowaniu wentylacji mechanicznej oraz w ekstensywnym zielonym dachu. Dołożono wszelkich starań, aby zapewnić spójny projekt: fasada jest zlicowana z odsłoniętą betonową podstawą. Ponadto wszystkie rozszerzenia, takie jak ramy okienne, blachy i zewnętrzne żaluzje weneckie również utrzymano w kolorze czarnym. W swoim ogólnym wyglądzie dom wygląda jak czarny diament w krajobrazie, ustawiony tam w sposób naturalny i jednocześnie precyzyjny, powściągliwy i elegancki..

Plan piętra ma przejrzystą strukturę. Oś środkowa to sień z jednym biegiem schodów na piętro; tutaj, w centrum domu, wszystkie pomieszczenia zgrupowano razem. Oscylujący wygląd zewnętrzny między szorstkością a elegancją trwa tutaj. Ściany i sufit są pokryte olejowanymi panelami multipleksowymi, które oddają intymność szkatułki na biżuterię. Widoczny przeszklony jastrych oraz drewniane panele mają w sobie coś surowego, a jednocześnie elastycznego dzięki wielkoformatowej strukturze i gładkiej fakturze. Stolarka jest czysta i dokładna do spoin, można ją później poddać recyklingowi. Dzięki zabudowie w każdym pokoju, również na zamówienie z płyt multipleksowych, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych mebli. Ściany zostały pomalowane na subtelne odcienie, aby przyjemnie kontrastowały z jasną drewnianą powierzchnią elementów szafek. To wyraźne oddzielenie materialności nadaje pomieszczeniom uporządkowany charakter.

Lokalizacja: Brandenburg, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Simon Menges