Hot to Trot

OMAS:WORKS Dominique Lafond
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

W wiejskiej okolicy Ontario w Kanadzie architekt firmy OMAS:WORKS stworzył całoroczny dom weekendowy, który świetnie zakorzenia się w swoim otoczeniu. Architekci zwykle kształtują życie swych klientów poprzez swoje wizje i projekty, ale co dzieje się w sytuacji, kiedy klientem jest profesjonalny projektant, który sam ma własne, mocno odkreślone pomysły? „Mnóstwo dyskusji” – wyjaśnia architekt Brian O’Brian. To właśnie on jest twórcą wiejskiej posiadłości, którą stworzył dla projektanta krajobrazu, Joela Loblaw.

Architekt oraz główny wykonawca Tom Clancy zdecydowali się zastosować w części centralnej budynku tzw. „breezeway”. To rodzaj wiaty zamkniętej z dwóch stron głównymi elementami domu. Jest to charakterystyczna cecha domów zwanych „dogtrot houses”, które spotkać można w wielu miejscach południowo-wschodniej części USA.

Istniejące różnice zdań doprowadziły do pełnej integracji miejsca i domu, który – choć znajduje się w Kanadzie – przyjmuje formę znaną raczej ze Stanów Zjednoczonych. Jego najważniejszą cechą są dwa wąskie skrzydła, w których mieści się kuchnia oraz sypialnie, oddzielone od siebie osłoniętą od góry wiatą. Lokalizacja domu sprawia jednak, że wiata pełni nieco inną funkcję niż w typowych, amerykańskich domach. „W tym przypadku nie chodzi o to, by przejście stanowiło ucieczkę z gorącej zwykle kuchni” – wyjaśnia O’Brian. „Tu chodzi o samo otoczenie” – dodaje. Joel i O’Brian, pracując wspólnie nad projektem, umieścili długi dom w kształcie litery „L” pomiędzy polaną i terenami podmokłymi. Ustawili go tak, by w dwóch kierunkach można było się cieszyć najlepszymi widokami. „Integracja krajobrazu i budynku była absolutnie kluczowa” – mówi Joel.

Lokalizacja: Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA