Hotel dla zwierząt

ddArchitekci
Partnerzy

O inspiracji

Pierwszy w Polsce hotel dla zwierząt to prosty obiekt zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie lasu w okolicach Częstochowy.Mają w nim czasowo przebywać zwierzęta domowe podczas wakacyjnych wyjazdów, długich weekendów i biznesowych delegacji właścicieli. Odbywać się tam będą również szkolenia dla psów, będzie można skorzystać z porady weterynarza lub zapewnić odrobinę relaksu swojemu ulubieńcowi w zwierzęcym mini spa.

Nietypowa lokalizacja miała kluczowy wpływ na formę i materiał, z którego został wykonany obiekt. Budynek ten wpisuje się w bogatą tradycję budownictwa drewnianego na terenach leśnych w tamtych okolicach. Technologia drewniana w jakiej powstanie obiekt odegrała kluczową rolę w jego wyglądzie i odczuwaniu.

Równie istotnym czynnikiem kształtującym formę hotelu była oryginalna funkcja. Charakterystyczny kształt rzutu oparty na literze C pozwala uzyskać intuicyjność i łatwość funkcjonowania oraz obsługi obiektu. Tworzy ciekawe przestrzenie dla zwierząt a zarazem zapewnia spokój właścicielom i sąsiadom.

Trzecim czynnikiem mającym wpływ na ostateczny kształt architektury i wnętrz było przeznaczenie ich dla przyszłych, szczególnych mieszkańców. To dla nich zaprojektowane są specjalne przeszklenia, wygodne pokoje z wybiegami, pomieszczenia zwierzęcego spa czy przestrzenie do wspólnych zabaw i szkoleń.

Sercem obiektu jest prostokątne atrium o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Takie rozwiązanie zapewnia wszystkim zwierzętom spokój i brak wizualnej interakcji. Dodatkowo tworzy atrakcyjną przestrzeń zabaw i odpoczynku, do której można się dostać z każdego boksu. Pomieszczenia dla zwierząt zostały zaprojektowane tak aby każde miało swój indywidualny wybieg, z którego może korzystać kiedy ma na to ochotę. Każde legowisko posiada przeszklenie aby nie tracić kontaktu z otwartą przestrzenią i wyeliminować uczucie zamknięcia czy wyalienowania. Każdy boks ma również urządzenia do psiej higieny i szafę na ulubione zabawki, okrycia i inne potrzebne elementy wyposażenia. Wszystko to tworzy przyjazną przestrzeń zwierzęcego pokoju hotelowego.

Całość projektu to składowa makro aspektów urbanistycznych i mikro czynników wynikających z nietypowego przeznaczenia i funkcji. Obiekt tworzony był dwutorowo aby spotkać się w połowie tworząc architekturę wynikającą z analiz istniejącej przestrzeni, okolicznej zabudowy ale również nawyków czy ergonomii zwierząt. Dzięki temu udało się stworzyć obiekt prosty, logiczny ale przy tym pomysłowy.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

 

Projekt i wizualizacje: ddArchitekci

 

 

 

Lokalizacja: Okolice Częstochowy

 

 

 

Tekst: architekt Dariusz Dudek