House Between Forest and Field

nArchitects Michael Moran Frank Oudeman
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Choć kompaktowy pod względem powierzchni, House Between Forest and Field na różne sposoby nawiązuje do otaczającego go rozległego krajobrazu. Usytuowany na granicy lasu i pola, wąski, 3-piętrowy dom łączy zewnętrzną tożsamość budynków rolniczych z organizacją wnętrz inspirowaną przestrzennym doświadczeniem lasu.

Dzięki smukłej szerokości i dużym panoramicznym oknom dom działa jak przepuszczalny filtr dla krajobrazu widzianego z zewnątrz. Umożliwia ciągłe połączenie z otoczeniem z każdej przestrzeni wewnątrz. Szereg „rdzeni” wewnątrz domu pokrytych sklejką ma różne zastosowania, jednocześnie wyznaczając różne strefy życia w płynnym ciągu. Jedynie sypialnie i łazienki są definiowane jako pokoje. Ta organizacja przestrzenna wyłoniła się z myślenia o przestrzeni lasu, określonej przez pnie drzew. Dzięki częstemu podparciu przez rdzenie głębokość dachu jest ograniczona do minimum. Zadaszona weranda rozciąga się pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Sprawia jednocześnie wrażenie przestrzeni wewnętrznej ze względu na ciągłość cedrowej okładziny przeciwdeszczowej domu.

Zrównoważony rozwój zaczyna się od minimalizacji wpływu domu na teren. Cztery studnie geotermalne zapewniają wystarczającą ilość energii do ogrzewania i chłodzenia domu. Strategia ta pozwoliła także wyznaczyć bardzo skromną przestrzeń na urządzenia mechaniczne. Podstawowym materiałem użytym w domu jest odnawialne drewno iglaste.

Lokalizacja: Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA