House Dokka

Snøhetta Tor Helge Dokka Robin Hayes
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Studio architektoniczne Snøhetta i inżynier Tor Helge Dokka stworzyli House Dokka. To drewniany dom, który wznosi się na wzgórzu w Kongsberg w Norwegii.

House Dokka składa się z dwóch pokrytych drewnem brył, wspartych na dużych drewnianych palach wbitych w skalisty, obsadzony drzewami krajobraz. Według autorów ma on przypominać „pływający domek na drzewie”. Wygląd ten uzyskano dzięki górnej bryle domu. Wystaje ona ponad wzgórze i jest wsparta na palach. Projekt wyróżnia się okładziną z czarnego drewna i dwuspadowym dachem pokrytym panelami fotowoltaicznymi. Mniejsza, trapezowa bryła pokryta brązowo barwionym drewnem rozciąga się na zewnątrz pod górną bryłą. Zapewnia to taras prowadzący na górne piętro.

„Kąt i kierunek dachu specjalnie dobrano w celu optymalizacji pozyskiwania energii słonecznej”  architekt Anne Cecilie Haug. „W przypadku domu godziny szczytowego zużycia energii przypadają na poranek i w okolicach kolacji, dlatego w tym przypadku panele fotowoltaiczne zorientowano ze wschodu na zachód, aby umożliwić bezpośrednie wykorzystanie energii bez konieczności jej magazynowania” . Według obliczeń wynika, że nadwyżka energii wytworzona przez panele fotowoltaiczne w ciągu roku przekroczy ilość potrzebną do zasilenia domu. W rezultacie oczekuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat panele wygenerują wystarczającą ilość energii, aby zrównoważyć energię związaną z budową domu.

Wewnątrz odsłonięta jest drewniana konstrukcja domu, połączona z dużą ilością roślin i rozległymi otworami wpuszczającymi światło dzienne. Czarne ramy okienne, meble i oprawy oświetleniowe oraz ściany w odcieniach zieleni kontrastują z drewnianymi wykończeniami. Górna część, rozłożona na dwóch poziomach, obejmuje kuchnię na otwartym planie, jadalnię i salon, a także łazienkę i główną sypialnię. Tymczasem w dolnej części znajduje się biuro, druga łazienka i trzy kolejne sypialnie. Drewniane schody w korytarzu wejściowym prowadzą na poddasze o powierzchni 12 metrów kwadratowych, z którego roztacza się widok na otaczający las.

Lokalizacja: Kongsberg, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Snøhetta Tor Helge Dokka

Fotograf