House in Bohumilec

Partnerzy

O inspiracji

Pomysł

To dom jednorodzinny dla czterech osób, znajdujący się na przedmieściach niewielkiej miejscowości Bohumilec w czeskim regionie Pardubice.Rozwiązania zastosowane we wnętrzu zostały zainspirowane przez projekt domu rustykalnego z dachem dwuspadowym.
Prostota budynku łączy dom z miejską, ale bliską przyrodzie lokalizacją. Budynek „stara się być” dyskretny, ale jednocześnie staje się wyraźnym „rezydentem” tego miejsca.
Południowe położenie budynku wraz z wiejskimi widokami na wschód i zachód definiują oś budynku, na której opiera się jego plan. Oś wschód-zachód dzieli dom na skrzydło dzienne w części południowej oraz część użytkową w części północnej. Cały budynek został dopasowany do „mikroświata” działki znajdującej się na końcu wioski. Działkę otacza bariera dużych drzew.

Rozwiązanie architektoniczne

Parter to przestrzeń integralna salonu i jadalni. Od strony północnej dochodzą do niej kuchnia i przestrzenie robocze. Centralna klatka schodowa oraz wejście znajdują się na fasadzie północnej domu. Pokoje z widokiem na wschód oraz klatka schodowa z niedużym gabinetem z widokiem na tereny wiejskie położone są na pierwszym piętrze. W części północnej znalazły się łazienka oraz toaleta. Drewniane pokrycie domu ukrywa wnętrze w białych odcieniach. Kolory domu ustępują miejsca odcieniom otaczającej go zieleni, a kolory z zewnątrz przenikają do środka i zmieniają go wraz ze zmieniającymi się porami roku.

Lokalizacja: Bohumilec
Tekst: nowoczesna STODOŁA