House in Divcibare

BUREAU BERNASKONI
Partnerzy

O inspiracji

Ten niewielki domek został wbudowany w zbocze góry Maljen w zachodniej części Serbii. Został zaprojektowany przez miejscową firmę architektoniczną EXE Studio i ukończono go w 2015 r.. Cała powierzchnia to 76 m2.Dwupiętrowa konstrukcja została postawiona na małej działce otoczonej sosnami i pięknymi, serbskimi widokami. Według architektów, budynek został wbudowany w zbocze, aby zminimalizować zakłócenie przestrzeni tego miejsca (zakładamy, że chodzi o ingerencję wizualną, a nie fizyczną).

Dom to dwie główne części – jedna jasna, druga ciemna. Jasna część została stworzona z betonu i ma uderzająco nowoczesną formę. W kontraście do niej część ciemna jest znacznie bardziej rustykalna – lub tradycyjna – w swych wykończeniach i obita została drewnem.

Wewnątrz dom wykończony jest już w całości nowocześnie. Duże, „obrazkowe” okna wykorzystano tak, by stworzyć ramę dla widoków na okolice oraz by wpuścić do środka jak najwięcej naturalnego  światła. W części salonu ogromne okno rozciąga się prawie na całą długość ściany, tworząc tu wspaniałe miejsce do relaksu.

Pierwsze piętro ma kształt litery „L” i podzielone jest na 2 części: duży otwarty salon, jadalnia i kuchnia oraz osobne, znacznie mniejsze wejście wraz z łązienką. Są tam tylko dwa źródła naturalnego światła, z których jedno to właśnie ogromne salonowe okno.

Na piętrze górnym znajduje się mała, przytulna sypialnia.

Cały dom został udekorowany w sposób minimalistyczny, meble wykonane są z drewna w ciepłym kolorze, a podłoga uzupełnia jasną biel ścian i sufitów.

Od architektów: „Poprzez dualność domu z jego dwiema różnymi częściami, chcieliśmy połączyć tradycyjne z nowoczesnym, tworząc unikatową estetykę i konstrukcję przyjazną dla otoczenia.”

Lokalizacja: Serbia
Tekst: nowoczesna STODOŁA