House in Kaga z… kurą

AE5 partners NACASA & PARTNERS
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Wzdłuż szeregu soczyście zielonych gór, wąskie tarasy pól ryżowych są przedzielone górskim strumieniem. Otoczona tą skomplikowaną, ale piękną, bujną przyrodą, została osada w Kashiwano-machi, w japońskim mieście Kaga. Miejsce projektu o nazwie House in Kaga powstało w wyrwie wzdłuż drogi krajowej biegnącej skrajem miasta. Jak należy zaprojektować budynek, aby wypełnić przestrzeń w mieście, które było powoli budowane przez długi czas przez ludzi i przyrodę?

Co było pierwsze? House in Kaga czy Kura?

Jako podstawową koncepcję planu House in Kaga studio architektoniczne AE5 partners wzięło klimat, kulturę i kontekst historyczny. Tuż za tymi wymogami, uplasowała się nowoczesność. Charakterystycznym elementem typologii miasta jest „Kura” (japoński magazyn). Jest to drugorzędna bryła, którą można zobaczyć wszędzie, ponieważ każdy dom w mieście ma Kurę. Dzięki małym, estetycznym proporcjom wypełnia przestrzeń i odległość między domami oraz blokuje wścibskie spojrzenia sąsiadów.

Można powiedzieć, że teren planowania jest zgodny z tradycyjnym stylem budowlanym miasta. House in Kaga jak Kura z kilkoma otwartymi drzwiami powstał między ruchliwą drogą krajową a główną siedzibą, w której mieszka rodzina klienta. Dodatkowo tom Kury wpisuje się w aktualny motyw „domu dla samotnej kobiety”. Według planu, typologiczny aspekt Kury został wykorzystany w ramach ograniczeń miejsca budowy i kontekstu, aby specjalizować proces.

Proces twórczy

„Proces zaczyna się w ten sposób: decyzja została podjęta na podstawie studium objętości, które zachowało proporcje dialogu między planem budynku a otaczającym środowiskiem. Następnie między głównym domem a planowanym budynkiem utworzono dziedziniec w kształcie szewronu, tworząc kompletny zespół, którego plan znany jest jako Kunoji”. Twierdzą architekci.

Pomiędzy Kunoji a głównym domem przestrzeń stała się gościnnym dziedzińcem. Jednocześnie północno-zachodnia strona Kunoji wytworzyła niewielką przestrzeń, która spełniła prośbę klienta o prywatny ogród. Dzięki temu procesowi uzyskano kształt architektoniczny będący częścią miasta.

Lokalizacja: Kaga-shi, Japonia
Tekst: nowoczesna STODOŁA