House in the Dry

MRTN Architects Anthony Basheer
Partnerzy

O inspiracji

nowoczesną STODOŁĘ na byłym pastwisku w Tamworth zaprojektowano w celu przekształcenia zarośniętego, spieczonego kawałka ziemi w energooszczędny współczesny dom położony w krajobrazie zregenerowanych rodzimych roślin.

W tej części Australii, czyli Nowej Południowej Walii, domy mają zwykle zabudowania gospodarcze z przodu posesji i standardowy podmiejski dom mieszkalny z tyłu. Zrewolucjonizowano tradycyjność zabudowań House in the Dry poprzez scalenie zabudowań gospodarczych pod jeden dach, który łączy je z domem. Budynki gospodarcze (jeden używany jako garaż, a drugi przeznaczony jako schowek/magazyn), znajdują się z przodu działki. Połączono je ze sobą dachem, a po obu stronach łączą się z resztą domu, tworząc kwadrat wokół centralnego dziedzińca.

Rolnicza estetyka House in the Dry

Estetyka i materiały House in the Dry zaprojektowano z myślą o estetyce rolniczej, unikając cegły i dachówki wszechobecnej w podmiejskiej typologii. Postawiono więc na metalowy dach i metalową elewację uzupełnioną drewnem i kamieniem. Wewnątrz pomieszczenia wykończono malowanymi płytami gipsowo-kartonowymi, a także drewnem w kuchni i kafelkami w łazience. Przestrzenie „na zewnątrz” – czyli wszelakie wnęki – wykończono cegłą, drewnem i kamieniem.

W centrum domu znajduje się pawilon z kuchnią, jadalnią i salonem. Po zachodniej stronie domu zlokalizowano skrzydło dla gości z sypialniami i łazienką. Od wschodu umieszczono sypialnię właścicieli wraz z łazienką. Zewnętrzna sala z kominkiem i dachem, osłonięta jedynie moskitierami, okazała się popularną przestrzenią, z której właściciele regularnie korzystają, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach.

Ukryte przejścia i przepływ powietrza

Połączenie wszystkich budynków za pomocą jednego projektu dachu pomogło zmniejszyć skalę domu. Ten zabieg zapewnił również ukryte przejścia między budynkami. Duży dziedziniec pomógł w założeniu ogrodu, podczas gdy ukryte przejścia poprawiają cyrkulację powietrza. To zastosowanie imituje formę przepływu powietrza, którą można znaleźć w klimatach Bliskiego Wschodu i Morza Śródziemnego. House in the Dry oferuje architekturę, która jest nisko osadzona na ziemi, z wydłużonymi formami, które wtapiają się w krajobraz. Gotowy dom, zapewniający widok na podnóże wzgórza i poczucie bycia osadzonym w australijskim krajobrazie, jest inteligentny w projekcie, ale prosty w wyrazie.

Słowo od Właścicieli – Davida i Jean

„Mimo że współpracowaliśmy z MRTN zdalnie, od początku do końca projekt przebiegał tak, jakby w ogóle nie było separacji geograficznej. Kluczem do sukcesu była inwestycja czasowa, jaką Antony poczynił w fazie planowania. Z perspektywy czasu planowanie to miało fundamentalne znaczenie dla ustanowienia opartej na zaufaniu, koleżeńskiej relacji, która zapewniła sukces projektu. Umiejętności Antony’ego w zakresie współpracy i komunikacji były bardzo widoczne. Potrafił w większości zapewnić wymagane rozwiązania, a nawet jeśli pojawiały się problemy, sprawy potoczyły się szybko i zdecydowanie. Naprawdę trudno jest wybrać ulubione części domu lub cechy konstrukcyjne. Dom naprawdę odzwierciedla to, na co liczyliśmy, kiedy tworzyliśmy brief”.

Lokalizacja: Tamworth, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA