House Lhama – Sítio Toca do Tatu

Luiz Paulo Andrade Arquitetos Pedro Ocanhas
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Punktem wyjścia tego projektu był archetyp tradycyjnego domu, z jego prostą i czystą formą. Llama House to pierwszy z serii obiektów, które powstaną na działce położonej na wiejskim obszarze São Roque, miasta niedaleko São Paulo, znanego z naturalnego piękna i niskich temperatur.

Chęć zatrudnienia lokalnych wykonawców doprowadziła do wzniesienia domu o prostych kształtach, w tradycyjnym systemie konstrukcyjnym i bezpośrednio połączonego z gruntem. Dom w całości osadzony jest na gruncie, a jego zewnętrzna powłoka integruje się z otoczeniem niemal niczym monolityczna konstrukcja. Ponieważ jest to dom parterowy, jego plan piętra ma prosty rozkład, z centralnym korytarzem, który łączy intymne obszary z dużym salonem wychodzącym na duży las.

Z każdego pomieszczenia w domu można wyjść do ogrodu. Duże otwory podkreślają poczucie połączenia z bujną przyrodą otaczającą dom. Zdecydowano się na tradycyjny dach dwuspadowy, który nadaje domowi czystą formę, nawiązującą do archetypu domu. Duże gliniane płytki przybliżają dom do niemal wiejskiego języka. Elewacje przednia i tylna mają ten sam kształt, ale wykonane są z różnych materiałów. Jedna jest całkowicie przeszklona, a druga nie posiada otworów.

Naturalne materiały pokrywają i chronią dom przed dużą wilgotnością, ze względu na bliskość lasu. Sypialnie ogrzewane są kontrolowanym nasłonecznieniem, a część codzienna kominkiem. Llama House pierwotnie zaprojektowany dla pary w starszym wieku, ma duże pokoje i korytarze. Kuchnia, w pełni połączona ze strefą codzienną, stanowi centrum spotkań, rozmów i wypoczynku dla pary z dziećmi i wnukami.

Lokalizacja: São Roque, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA