House M

ŽIGA LOVŠIN
Partnerzy

O inspiracji

Z tego powodu architekci czerpali swe inspiracje ze standardowej architektury regionu, w którym dominuje dwuspadowy dach.Projekt składa się z trzech przedłużonych elementów, które mają symetrycznie ułożone dachy dwuspadowe, tworząc dynamiczną organizację parteru wewnątrz. Dom ma służyć nowoczesnej rodzinie, zapewniając im najwyższy możliwiy komfort i jakość życia.
Ujednolicona elewacja oraz kształt dachu podkreślają dynamikę trzech elementów, zwłaszcza przy połączeniu ciemnego i jasnego koloru. Jasno-ciemne zestawienie, kontrastowo integruje się z brzozowym zagajnikiem rosnącym nieopodal oraz z innymi elementami pobliskiego krajobrazu. Efekt końcowy to wymarzony dom dla właścicieli oraz nowa jakość architektury wprowadzona w tutejszą słoweńską topografię.
Trzy podłużne elementy narzucają też dynamikę wnętrza. Wszystkie elementy połączone są ze sobą na poziomie parteru, tworząc dużą centralną przestrzeń, w której rodzina spędza większość swego czasu. Jest tu też kuchnia i jadalnia.
Prawie cały parter jest otwarty i lekki, a starannie rozmieszczone szklane powierzchnie prowadzą na zewnętrzny taras i odsłaniają otaczające dom łąki, wzgórza i lasy. Wyższe piętro w części środkowej mieści sypialnie dzieci wraz z łazienkami oraz garderobę. We wnętrzu kontrast kolorów nie jest już tak wyraźny, jak na zewnątrz, gdyż dominują tu naturalne odcienie, drewno oraz białe ściany. Dominującym elementem jest jednak zaprojektowana centralnie klatka schodowa, która wydaje się być sercem budynku.

Lokalizacja: Słowenia
Tekst: nowoczesna STODOŁA