House on Pillars

Sanden+Hodnekvam Architects Thomas Ekstrøm
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Zbudowany dla młodej pary i ich dwóch psów, House on Pillars miał proste i otwarte założenia: dobry i zrównoważony dom przy niskim budżecie. Długi, wąski dom starannie umieszczono pomiędzy istniejącymi skałami i drzewami. Dom wzniesiono na drewnianych filarach. Dzięki temu zachowuje nienaruszony istniejący krajobraz.

Teren jest naturalny i bujny. Główną przestrzenią zewnętrzną tworzą skały i leśna polana. Aby zachować topografię, dom zbudowano na filarach. Plan generowano z rytmu konstrukcyjnego, z rdzeniem dla sypialni i łazienki oraz ciągami komunikacyjnymi wzdłuż fasad. Przestrzenie oddzielono przesuwanymi drzwiami. Gdy są otwarte, tworzą linie na całej długości domu, tworząc otwarty, swobodny ruch. Otwarty plan i kontakt z otoczeniem sprawiają wrażenie domu większego niż jest w rzeczywistości, a przesuwane drzwi tworzą w razie potrzeby więcej prywatności.

W centrum domu zlokalizowano otwartą przestrzeń ze znaczną ilością światła dziennego, ze szklanym dachem i dużymi oknami wychodzącymi na fiord i ogród. Ściany i podłogi wyłożono sosną, a podłogi z cegły pochodzą z recyklingu. Dach pokryto blachą falistą, z podwieszanymi okapami.

Lokalizacja: Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA