Housing Development Rasu Namai

NORBERT TUKAJ
Partnerzy

O inspiracji

Na tym osiedlu budynki w wyższej części działki są uniesione na smukłych podporach, aby „łapać więcej słońca” i nie naruszać zabytkowych pomieszczeń, które znajdują się poniżej.Budynki w niższej części zbocza są natomiast obniżone i mają tarasy nad brzegiem rzeki. Wszystkie domy obite są drewnianymi deskami o różnych teksturach.

8 uniesionych domów powstało wzdłuż ulicy w części południowej nieruchomości. Budynki te zostały ulokowane pomiędzy zabytkowymi ścianami oporowymi pomieszczeń na amunicję i są połączone w pary za pomocą zewnętrznych klatek schodowych. Domy zostały uniesione również ze względu na to, by zapewnić swobodny dostęp do historycznych pomieszczeń i nie przesłonić starych murów. Budynki te mają tradycyjnie zorganizowane wnętrze i typowe dachy dwuspadowe.

Północna strona ulicy jest ukształtowana przez ułożenie drugiej serii domów, które zostały obniżone. 10 osobnych budynków o regularnych kształtach i z dwuspadowymi dachami łączy dwa ziemne tarasy: poziom ulicy i brzeg rzeki. Ze względu na różnicę ułożenia terenu budynki od strony ulicy wydają się mieć jedno piętro, ale kiedy patrzy się na nie z dołu, widoczne są dwa piętra. Ściany oporowe pomiędzy domami oddzielają miejsca parkingowe na poziomie ulicy oraz prywatne tarasy poniżej.

Tradycyjne sylwetki domów uzupełniono współczesnymi detalami i elementami. Kształty nabierają lekkości dzięki wykuszom i oknom dachowym. Cały zespół mieszkaniowy nabiera harmonii także dzięki spójnym materiałom, które wykorzystano do wykończenia budynków. Wszystkie domy obite są drewnianymi deskami o różnych teksturach, co pokazuje wpływ lokalnych tradycji budowlanych. Spójne detale, kolor i kształty wzmacniają poczucie jedności i harmonii.

 

Tekst: nowoczesna STODOŁA
Lokalizacja: Litwa