Housing in Garralda

Rodrigo Nuñez Arquitectos Nazareth Gutierrez Franco Alberto Amores
Partnerzy

O inspiracji

Projekt został zdefiniowany w oparciu o dwa podstawowe cele, z jednej strony integrację krajobrazu ze środowiskiem tak zadbanym, jak Garralda i dolina Aézcoa, a z drugiej strony osiągnięcie najwyższej jakości mieszkaniowej proponowanych domów. Po analizie archetypowych cech tradycyjnego baskijsko-nawarrskiego „Caserío” (domu wiejskiego) zdecydowano się podzielić wymagany program na dwie bryły, ze stromymi dachami, których proporcje pozwalają lepiej dostosować się do kubatury terenu. Te dwie części ułożone są w przeciwnych kierunkach, aby promować dialog z krajobrazem wiejskim.

Wybór materiałów uwzględnia wrażliwość i szacunek dla środowiska. Zewnętrzne jest wykonane tylko z dwóch materiałów. Na wykończenie elewacji wybierana jest biała zaprawa w systemie SATE. Na dachach i okiennicach galerii wykorzystano drewno sosnowe poddane obróbce cieplnej, co stanowi reinterpretację i odtworzenie zastosowania drewnianych płytek, typowego dla doliny Aézcoa. Zarówno dach, jak i galeria łączą się w ten sposób w jeden element, który nadaje propozycji własną tożsamość. Ta reinterpretacja archetypu „Caserío” pozwala na powiązanie propozycji ze zbiorową pamięcią miejsca.

W przestrzeni zewnętrznej działki nie określono ograniczeń fizycznych, co pozwala rozumieć ją jako ciągłość otaczającej przyrody, interwencję pełniącą funkcję łącznika pomiędzy naturalnym krajobrazem a wsią. Przy projektowaniu mieszkań dążono do maksymalnej elastyczności, możliwości adaptacji, neutralności i jakości przestrzennej, sprzyjającej różnym sposobom życia. W każdej bryle, na piętrze i pod dachem, znajduje się jedno mieszkanie na kondygnację, rezerwując dostępną przestrzeń na parterze obu budynków do wspólnego użytku.

Technikalia

Konstrukcja z drewna klejonego krzyżowo umieszczona jest na elewacji oraz na przegrodach oddzielających mieszkania od części wspólnych, sprzyjając zmianom w okresie użytkowania mieszkań. Naturalne oświetlenie i rozmieszczenie otworów to jedne z najważniejszych założeń, jakie wzięto pod uwagę, aby zapewnić jakość przestrzeni wewnętrznej, a także zapewnienie dużych tarasów zewnętrznych, które pozwolą na połączenie z krajobrazem okolicy. Zastosowanie koloru i materiałów we wnętrzu zostało celowo neutralne, aby ułatwić jego mieszkańcom zawłaszczenie i scharakteryzowanie przestrzeni.

Propozycja została również zaprojektowana z uwzględnieniem kryteriów poprawiających jej trwałość, nie tylko na poziomie energetycznym (dla którego spełniono standard domu pasywnego), ale także na poziomie środowiskowym (zmniejszenie śladu węglowego, utrzymanie obiegu wody, promocja różnorodności biologicznej), społecznej (poprawa jakości życia i warunków zamieszkania, powiązanie ze zbiorową pamięcią miejsca), a także ekonomicznej (promocja gospodarki o obiegu zamkniętym).

Lokalizacja: Garralda, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA