Humber Residence

Batay-Csorba Architects Doublespace Photography
Partnerzy

O inspiracji

Humber Residence to nowy projekt w dzielnicy Baby Point w Toronto. Graniczące od zachodu z wijącą się rzeką Humber wiele domów w obszarze Baby Point oferuje pożądane widoki na dolinę rzeki. Uzyskanie tego widoku i wykorzystanie małej narożnej działki o wymiarach 20 x 6 metrów stało się zbieżnymi czynnikami determinującymi organizację przestrzenną.

W odróżnieniu od typowych wąskich działek w Toronto, położenie narożne pozwoliło na znacznie większą swobodę w dostarczaniu naturalnego światła do różnych pomieszczeń mieszkalnych. Dało to możliwość pracy w sekcjach w celu opracowania dynamicznej przestrzeni, która nie tylko otwierała dom, wpuszczając światło, ale także wznosiła się do punktu widokowego, z którego można było zobaczyć sąsiednie budynki nad rzeką.

Tutaj, zamiast wykorzystywać punktowe doświetlenia, jak to jest w zwyczaju na wąskich działkach, trzypoziomowy ciąg komunikacyjny jest odizolowany i pozostawiony otwarty. Przejście materiałów wyznacza znaczenie tej przestrzeni w domu, podkreślając jednocześnie wizualną łączność między nią a innymi głównymi przestrzeniami publicznymi. Mierzący 195 m² dom to skromny budynek, jak na dzisiejsze standardy. Dzięki kompaktowej powierzchni budynku każdy pokój zaprojektowano tak, aby był proporcjonalny i wygodny.

Korytarze i klatki schodowe zminimalizowano. Nie ma garderoby, spiżarni ani nieużywanych dodatkowych pomieszczeń. Sypialnie są kompaktowe, a wbudowane meble i szafy zajmują mało miejsca. Pralnię wbudowano w korytarz. Każdy centymetr kwadratowy przestrzeni starannie zaprojektowano i wykorzystano, aby dostosować się do niewielkich rozmiarów obiektu. A jednak istnieją pięknie przemyślane detale architektoniczne, które mówią o jakości, uwadze i trosce.

Wygląd zewnętrzny nawiązuje do kontekstu, pokryty starą, historyczną, płowożółtą cegłą o różnych wzorach pasm na fasadach i stromym dwuspadowym dachu. Wejście od frontu i taras na trzecim piętrze wyrzeźbiono z cegły z kontrastującymi panelami z czarnego kamienia spiekanego. Wnętrze stanowi swobodna i niedroga paleta naturalnych materiałów zapewniających antymuzealną estetykę.

Lokalizacja: Toronto, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA