Hupomone Ranch

Turnbull Griffin Haesloop David Wakely
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Studio architektoniczne Turnbull Griffin Haesloop Architects z San Francisco stworzyło nowoczesny projekt, który czerpie inspiracje z tradycyjnych, amerykańskich STODÓŁ. Rezydencja o nazwie „Hupomone Ranch” znajduje się w rejonie Petalumy – małego, starego miasteczka o bogatej kulturze związanej z farmami i ranczami. Nazwa nawiązuje do biblijnego „hupomone”, co zwykle tłumaczone jest jako „cierpliwość i wytrwałość”. nowoczesna STODOŁA stoi na 65-hektarowej farmie w dolinie Chileno, zaledwie trzy kilometry od Petalumy. Kiedy nowy właściciel przejmował posiadłość, ranczo stało już odłogiem od ponad trzydziestu lat.

„Właściciele, młoda rodzina z trojgiem dzieci, chcieli zbudować dom w stylu STODOŁY, który będzie odzwierciedlał ich zaangażowanie w zrównoważony sposób prowadzenia gospodarstwa. Skupiać uwagę na spokoju tego miejsca i tworzyć charakter typowy dla zachodniej Petalumy” – informują architekci firmy Turnbull Griffin Haesloop, której portfolio obejmuje tak różnorodne projekty, jak winnice, kościoły czy biblioteki. Starą, zniszczoną szopę usunięto, by stworzyć miejsce pod nowy dom. Budynek jest ulokowany tak, by nie zaburzał otaczającego go krajobrazu i oferował swym mieszkańcom widoki na łańcuch górski ciągnący się w oddali.

Elewacja

Architekt zdecydował się na elewację z drewna cedrowego, którą pomalowano na biało, a dach przykryto dwuspadowym dachem. Dom ma w sumie 232 metry kwasdratowe i mieści trzy sypialnie. Wejście znajduje się po stronie północnej i zapewnia widok „na przestrzał” budynku tak, że tuż po wejściu do środka widać już łąkę, która znajduje się po drugiej stronie. Część główna domu, która zawiera przestrzenie wspólne z salonem i jadalnią, „obramowana” jest po dwóch stronach elementami o nazwie „saddlebag”, co oznacza torbę mocowaną przy siodle końskim. Miejsca te mieszczą sypialnie i kuchnię z dużymi oknami, które otwierają się na ogród warzywny i sad.

Wnętrze

Przepełniona światłem część centralna domu kryje nie tylko salon, ale też maleńki strych sypialny, do którego wchodzi się po prostych schodach z balustradą wykonaną z cienkiego kabla. Wystrojem wnętrza zajęła się firma Erin Martin Design z Kalifornii. Jednym z dominujących akcentów jest duży płócienny mural z wizerunkiem Marii Felix, wielkiej meksykańskiej gwiazdy filmowej, która zdobyła sławę w latach 1940-tych. Umeblowanie obejmuje szarą, pluszową sofę oraz wykonaną na zamówienie skórzaną otomanę.

Właściciele sami wykonali stoliki i ławki umieszczone na zewnątrz, a pozostałą część ogrodu zaplanowała firma Lutsko Associates, która zaplanowała m.in. teren zewnętrznej jadalni oraz basenu. Prosty dom obok basenu ma pochyłą powierzchnię dachu, pod którym zmieściła się także zewnętrzna kuchnia.

Lokalizacja: Kalifornia, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA