Hytte Femunden

AHAA
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Wyszukana, wiejska chata, znajdująca się w sąsiedztwie Parku Narodowego Femundsmarka nad jeziorem Femunden, to dzieło firmy architektonicznej AHAA. Właściciele mogą tam wygodnie korzystać z uroków dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów charakterystycznych dla tej części Skandynawii. Budynek składa się z dwóch starych części i nowej przybudówki. Nową część połączono ze starymi z wykorzystaniem tej samej tradycyjnej metody budowlanej, jaką stosowano w momencie powstania oryginalnych budynków. Wykorzystano też drewno o tych samych wymiarach.

Dwie stare, małe chaty, z których każda miała powierzchnię około 15 m2, liczą około sto lat. Jednak dzięki nowatorskiemu projektowi zyskały nowe życie, stając się częścią oryginalnej, krzyżowej konstrukcji. Przedłużony dach to połączenie zwykłej blachy falistej i półprzezroczystych paneli falistych o takich samych wymiarach. Fragmenty półprzezroczyste ułożono pomiędzy częściami zamkniętymi, aby doświetlić osłonięte miejsce zewnętrzne. Wnętrze jest głównie drewniane, większość mebli jest wbudowana w ściany, a część dzienna otwiera się na niekończący się krajobraz jeziora i odległych gór.

Architektonicznym celem tego projektu było stworzenie surowej, tradycyjnej konstrukcji, która wejdzie w dialog z precyzją blachy falistej oraz aluminiowych drzwi i okien, otoczonych przez precyzyjne wykończenia.

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

AHAA