Norweska chata pod ochronnym kapturem

Partnerzy

O inspiracji

Hytte Imingfjell to górska ostoja z charakterystycznym dachem przypominającym kaptur zbudowany tak, aby wytrzymać silne wiatry i deszcz.Ta minimalistyczna chatka, o powierzchni nieco ponad 70 m2, zlokalizowana jest na zboczu góry Imingfjell w Norwegii. W odpowiedzi na wymagające warunki, jakie narzuca na nią lokalizacja i restrykcyjne lokalne prawo budowlane, zastosowano tutaj dzielone okna oraz dwuspadowy dach (zakres nachylenia od 22 do 27 stpni).

Główny architekt studia Arkitektvaerelset, które zajmowało się tym projektem znalazł w tych narzuconych granicach źródło inspiracji. „Ograniczenia są źródłem wszelkiej kreatywności i w tym przypadku naprawdę naszym celem stała się próba tworzenia w granicach” – mówi Løland.

Domek zbudowano na poziomie ponad 1.100 m n.p.m, w obszarze narażonym na zagrożenie lawinowe — na szczęście, dzięki dodatkowej analizie terenu, firma stwierdziła, że sama chata znajduje się w bezpiecznym miejscu.

„Zachowaliśmy oryginalny pomysł ochronnego kaptura z pierwotnego projektu. Ukośne sosnowe deski na elewacji, pięknie kontrastują z podstawą chaty, tworząc silną geometrię budynku. Dach chroni „oczy i szyję” chaty przez zacinającym deszczem.” – mówi Løland.

Domek wyróżnia się na tle innych, pobliskich budynków, które zazwyczaj wyglądają bardzo podobnie do siebie. „Nasi klienci byli zadowoleni z unikatowego efektu końcowego, jaki udało się nam uzyskać.

Po solidne i zachwycające przeszklenia, zajrzyj do Multiko Architektura Okien.

Lokalizacja: Norwegia,
Tekst: nowoczesna STODOŁA