Inverness Retreat

Huang Iboshi Archtecture Paul Dyer
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ten weekendowy dom miał lekko osiadać na lądzie i mieć minimalną powierzchnię. Jednocześnie miał maksymalizować spektakularne widoki na zatokę Tomales w północnej Kalifornii. Orientacja i układ konstrukcji zmaksymalizował oszczędność energii na chłodzenie i ogrzewanie. To wszystko dzięki systemowi ogrzewania podłogowego. Duże okna i otwarty dziedziniec zwiększają ilość naturalnego światła i zapewniają panoramiczne widoki.

Przed budową Inverness Retreat działka o powierzchni dwóch akrów była pusta. Uszkodzono ją bowiem podczas pożaru Inverness Ridge w 1995 roku. Miejscowe drzewa, krzewy i łąki zostały uwzględnione w głównym planie regeneracji i odbudowy terenu. Właściciele przywieźli swoje dzieci na obóz na miejscu na lata przed budową. To właśnie wtedy zakochali się w  tym miejscu.

Architekt Huang Iboshi długo przygotowywał się do tego projektu. Szukał inspiracji w pochodzeniu kulturowym właścicieli i ich wspomnieniach z dzieciństwa z domku w Norwegii. Opierał się na podobieństwach między językami narodowymi Norwegii i Zatoki Tomales. Odkrył wtedy, że oba obszary mają surowe, użytkowe struktury, które w podobny sposób integrują się z krajobrazem.

Naturalnie zwietrzały siding z żółtego cedru z Alaski i zastosowanie sklejki we wnętrzu zapewniają trwałość. Pasują też do aktywnego stylu życia rodziny na świeżym powietrzu. Zrównoważony rozwój był priorytetem we wszystkich wyborach materiałowych. W tym podłóg drewnianych, sufitów i szafek z trwałego drewna z certyfikatem FSC. Wszystko z nietoksycznymi i nie wydzielającymi gazów wykończeniami. Naturalna paleta utrzymuje dom w krajobrazie Północnej Kalifornii.

Lokalizacja: Inverness Ridge, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA