Island Cabins, czyli leśne chaty na wyspie

KEVIN SCOTT
Partnerzy

O inspiracji

Te dwa domki powstały na jednej z wysp, które leżą na terenie amerykańskiego stanu Waszyngton w rejonie Seattle i zostały idealnie osadzone w naturalnym krajobrazie, który je otacza.

Projekt obejmował budowę niewielkiego domku z miejscami do spania oraz całkowitą przebudowę stojącej w tym miejscu wcześniej chaty. Istotnym założeniem całego projektu było ograniczenie do minimum wpływu budowlanego na samą działkę, a nowe konstrukcje miały być maksymalnie wydajne pod względem energetycznym. Z tego powodu na południowej części dachu stojącego tu wcześniej domu ułożono 35 paneli słonecznych, które zapewniają elektryczność dla obu domków.Ekologiczny sposób myślenia projektowego miał także wpływ na wybór materiałów zastosowanych w tym projekcie. Na elewacjach obu budynków zastosowano drewno jodłowe pozyskiwane i przerabiane na wyspie, a dzięki dużej dostępności zostało też ono wykorzystane we wnętrzu. Deski elewacyjne mają różną szerokość, co jest ukłonem w stronę tradycyjnej metody stosowanej od lat w tym regionie. Zostały one jednak wykorzystane w taki sposób, by zachować nowoczesny wygląd obu domków. Deski zewnętrzne zabarwiono na ciemno, dzięki czemu konstrukcje bardziej dopasowują się do swego leśnego otoczenia.

Zdecydowanie jaśniejsze barwy dominują we wnętrzach obu chat, choć wykorzystano w nich te same materiały co na zewnątrz. Tu jednak szczotkowane deski zostały zabarwione na biało w taki sposób, by uwidocznić ich naturalny charakter. Proste, czyste linie charakteryzują detale zastosowane we wszystkich pomieszczeniach, które jednak zachowują swój tradycyjny, leśny charakter. Jasne barwy i prostota sprawiają, że wnętrza wydają się być bardziej przestronne i nowoczesne, choć jednocześnie wygodne i jakby znajome.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf