nowoczesna STODOŁA
nowoczesna STODOŁA

Energooszczędny dom zbudowany z naturalnych materiałów

Kategorie: Wnętrza

O inspiracji

Dom z budynkiem gospodarczym znajduje się w kulturowo-historycznym miejscu w północno-wschodniej części Apeldoorn w Holandii.

Kontury domu nawiązują do kształtu okolicznych zabytkowych gospodarstw. nowoczesna STODOŁA jest bardzo energooszczędna, zbudowana z naturalnych (izolacyjnych) materiałów. Ciepło pobiera z kolektorów słonecznych oraz za pomocą pompy ciepła. Panele słoneczne na oficynie zapewniają domowi i oficynie wystarczającą ilość energii elektrycznej.

Modernizacja systemu grzewczego z użyciem pompy ciepła NETSU jest bezproblemowa. Może z łatwością zastąpić stary kocioł lub zostać podłączona do istniejącego bez konieczności zmiany dotychczasowego systemu grzewczego. Niezależnie od tego, czy w domu są zamontowane grzejniki, ogrzewanie podłogowe, bojlery itp. — istotne jest, aby wybrać właściwą pompę ciepła i właściwe dla niej urządzenie.

Oczywiście pompy ciepła działają najefektywniej w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Jednak w niektórych przypadkach mogą być również instalowane w połączeniu z normalnymi kaloryferami. Jeżeli obecny system grzewczy budynku nie wymaga w najbliższej przyszłości wymiany, to przed podłączeniem pompy ciepła należy sprawdzić, czy oba urządzenia są kompatybilne. Określić to może prosty test. W dniu, w którym temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, należy wyregulować temperaturę zasilania kotła na 50°C i podkręcić termostaty na grzejnikach. Jeżeli moc grzewcza jest wystarczająca, oznacza to, że grzejnik może współpracować z pompą ciepła.