Ivy Farm

Partnerzy

O inspiracji

Little Sodbury

Ivy Farm to dawny, wiejski dom, znajdujący się w osadzie Cotswold na terenie wsi Little Sodbury w Anglii. Choć uznany został za zabytek II stopnia (jego historia sięga XVII wieku), od dziesięcioleci był zaniedbany, a w różnych okresach swego życia doświadczył wielu, niezbyt udanych modernizacji.

Kiedy w 2014 roku został zakupiony przez obecnego właściciela, budynek składał się z ciasnych, ciemnych pomieszczeń i chaotycznych korytarzy. Na zewnątrz pokryty był zaprawą cementową, która przykrywała stare, kamienne ściany.

Modernizacji, a właściwie uratowania tego budynku, podjęli się architekci z firmy Hall + Bednarczyk Architects. Zwracając szczególną uwagę na pierwotnie prosty układ powierzchni wewnątrz domu, architekci przygotowali projekt, który przedstawili urzędnikom z działu ochrony zabytków. Nowy projekt obejmował „odgracenie” wnętrza, odsłonięcie pięknej, południowej elewacji oraz stworzenie przybudówki z nowoczesną kuchnią. Projekt został zaakceptowany i w końcu można było przystąpić do pracy.Nowa przestrzeń z ogromnym przeszkleniem wprowadziła do wnętrza widoki na ogród oraz różne poziomy światła. Przybudówka nie tylko zwiększyła przestrzeń domu, ale zadziałała jak klucz do odblokowania nowych miejsc, które wcześniej trudno było wykorzystać. Wprowadzone w tym miejscu dębowe schody umożliwiły usunięcie starej kondygnacji schodów, które komplikowały poprzedni układ pomieszczeń.

Architekci zwrócili szczególną uwagę na detale architektoniczne, aby stworzyć harmonijne połączenie współczesnej przybudówki z pierwotną bryłą budynku. Odpowiednio dostosowano więc linię dachu, proporcje oraz wykorzystane materiały. Ogólnym celem było zastosowanie nowoczesnej konstrukcji, która jednak będzie miała odpowiednią wrażliwość, by nie tylko nie zaburzyć historycznego charakteru oryginału, ale wręcz go wzmocnić.

W efekcie powstał niezwykły, wiejski dom, wypełniony światłem, który w pełni dopasowany jest do potrzeb współczesnej rodziny.

Lokalizacja: Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA