Jacks Point Little Houses

First Light Studio Mickey Ross
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Z pasmem górskim w tle, Jack’s Point cieszy się jednym z najbardziej spektakularnych krajobrazów na świecie. Firmę First Light Studio poproszono o stworzenie nowej, zrównoważonej społeczności. Miała być oparta na nowoczesnej interpretacji wiejskiego języka Central Otago. Projekt nazwano Jacks Point Little Houses.

Ekologiczna społeczność

We współpracy z Fearon Hay Architects, studio First Light stworzyli elastyczną typologię budynków. Razem domy tworzą ciągłość w sąsiedztwie, jednocześnie pozwalając na indywidualność w poszczególnych lokalizacjach. Koncepcja społeczności wyrasta z dwóch elastycznych opcji planu pięter. Można je zastosować w każdym miejscu w okolicy. Proste formy szopy mieszczą pralnię, łazienki i sypialnie na parterze oraz otwartą przestrzeń dzienną, kuchnię i jadalnię o podwójnej wysokości. Przesunięte szczyty dachu obejmują antresole, które zapewniają dodatkową przestrzeń dzienną i sypialnianą.

W całym procesie projektowania dołożono wszelkich starań, aby stworzyć wysokiej jakości środowisko zbudowane. Miało mieć wyjątkowe poczucie miejsca, zgodnie z istniejącą topografią terenu i otaczającym środowiskiem.

Każdy dom jest zlokalizowany tak, aby zmaksymalizować naturalne oświetlenie i wykorzystać pasywne ogrzewanie i chłodzenie. Komfort i zdrowe środowisko wewnętrzne przez cały rok zapewnia wysoce izolowana powłoka termiczna. Okna z ramą drewnianą wpuszczono w przegrodę budynku, aby dodać głębi elewacjom. Ich lokalizacja tworzy unikalne szyby widokowe na krajobraz. Paletę materiałów, kolorów i wykończeń zewnętrznych wybrano ze względu na ich trwałość, uczciwość i integralność.

Nowe innowacje

Na potrzeby tego projektu opracowano nowy i innowacyjny system konstrukcji prefabrykowanych, który umożliwia szybki i wydajny montaż na miejscu. Budynki wykonano prawie w całości z drewna klejonego krzyżowo (CLT), materiału nowego w Nowej Zelandii, ale szeroko stosowanego już w Europie i Wielkiej Brytanii. Panele ścienne z litego drewna zbudowano w kontrolowanym środowisku fabrycznym w Nelson, a następnie dostarczone na miejsce, gdzie zostały zmontowane i wykończone w ciągu kilku dni. Panele CLT tworzą główną konstrukcję budynku, a także wewnętrzne wykończenie.

Lokalizacja: Jacks Point, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA