Jacks Point Rise

First Light Studio Andy Spain
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Zbudowana forma czerpie inspirację z naturalnych form terenu i historycznego procesu zmiany form skalnych, który stworzył pasmo Remarkable Mountain. Prostą formę szczytu przesunięto wzdłuż linii grzbietu. Tworzy to odważną, ostrą formę przypominającą postrzępione góry za nią.

Szczyt zaczyna się skromnie na jednym poziomie w kierunku zachodnim, gdzie teren styka się z rezerwatem. Minimalizuje to wpływ formy zabudowanej w najwyższym punkcie obiektu. Ponieważ teren naturalnie opada w kierunku drogi, ta jednopoziomowa forma rozciąga się nad naturalnym cokołem z łupków, który tworzy garaż poniżej.

Budynek zaprojektowano tak, aby zmaksymalizować ilość naturalnego światła i wykorzystać istniejący przejazd samochodowy od strony ulicy. Staranne rozmieszczenie okien i drzwi ma na celu uchwycenie wybranych widoków przy jednoczesnym zachowaniu prywatności od sąsiednich nieruchomości. Część dzienną na świeżym powietrzu podniesiono ponad poziom ulicy i owinięto balustradą z litego drewna.

Prosta paleta materiałów naturalnych naśladuje otaczające środowisko. Należą do nich łupek pozyskiwany lokalnie, barwiony cedr i stal kolorowa. Okna i drzwi zagłębiono w okładzinach z bejcowanego drewna i łupków. Wywodzący się z otaczającego środowiska projekt krajobrazu zapewnia łatwe w utrzymaniu środowisko roślinne dla tego domu, zacierając krawędzie ulic i granic dzięki starannie wybranym i zatwierdzonym gatunkom.

Lokalizacja: Queenstown, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA