Jak zaaranżować okna dachowe na poddaszu?

Folnet

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Okna dachowe względem kierunku świata

By okna dachowe dobrze spełniały swoją funkcję i doświetlały pomieszczenie, warto rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na usytuowanie dachu względem słońca, ponieważ okna dachowe od strony południowej lepiej doświetlą wnętrze, a słoneczną zimą będą je też lepiej dogrzewać. Z kolei latem mogą je przegrzewać, dlatego rolety czy markizy, jako że ograniczają przenikanie promieni słonecznych, przyniosą ulgę w nadmiernie upalne dni.

Ilość okien dachowych

Wielkość pomieszczenia ma również istotne znaczenie. W dużym pokoju lepiej zamontować kilka mniejszych okien zamiast jednego o dużej powierzchni, za to w małych pomieszczeniach wrażenie równowagi da okno umieszczone w centralnej części. Przy dużych powierzchniach możemy pozwolić sobie na więcej fantazji, aczkolwiek i w małych metrażach zaskakują nietypowe aranżacje okien dachowych, które odbiegają od utartych standardów. Najważniejsza jest ilość naturalnego światła.

Powierzchnia szyb w oknie dachowym

Zatem jak duża powinna być powierzchnia przeszklenia? VELUX zaleca, by powierzchnia szyb wynosiła 10% całkowitej powierzchni podłogi pomieszczenia.

Nachylenie dachu oraz typ otwierania

Przy doborze okien dachowych warto również wziąć pod uwagę nachylenie dachu oraz wysokość ścian kolankowych. Standardowo okna dachowe montuje się w dachach o nachyleniu powyżej 15 stopni, nie przekraczając 90 stopni. Możemy kierować się zasadą, która głosi, że im niższy jest kąt nachylenia dachu, tym dłuższe okno będzie bardziej odpowiednie. Pamiętajmy, że równie istotny co kąt nachylenia dachu, jest rodzaj pokrycia dachowego i wysokość jego profilu, gdyż wpływa on na wybór kołnierza do okna dachowego. Standardem stały się wersje kołnierzy VELUX wyposażone w izolacje termiczne i przeciwwilgociowe. Ciepła izolacja w obrębie kołnierza poprawia parametry współczynnika przenikania ciepła Uw okna np.: z 1,1 na 1,0 W/(m²K). VELUX rekomenduje typ otwierania okna w zależności od wysokości ściany kolankowej; górne dla ścian: 80 – 130 cm, dolne da ścian: 130 – 150 cm.

Kombinacje okien dachowych to więcej światła!

Przy ogromnych pomieszczeniach, kiedy chcemy mocno doświetlić wnętrze oknami dachowymi, możemy zastosować montaż zespolony lub bliźniaczy okien oraz tzw. kombinacje poprzez łączenia różnych okien dachowych VELUX. Pomieszczenie zyska nowy charakter dzięki pionowym oraz poziomym łączeniom zestawionym z oknami kolankowymi. Nowe okna dachowe VELUX wprowadzą nie tylko dużo dziennego światła, ale i świeżego powietrza. Przedefiniują na nowo wnętrze i sprawią, że przebywanie w odmienionej przestrzeni będzie czystą przyjemnością.

Zachęcamy do zapoznania się z produktami VELUX od firmy FOLNET oraz do śledzenia codzienności firmy FOLNET na mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.

Zdjęcia: Renowacja poddasza domu jednorodzinnego
Lokalizacja: Soeborg, Dania

Partner

Folnet