Jan Juc Studio

Eldridge Anderson Architects Ben Hosking
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Jan Juc Studio był okazją do zaprojektowania domu, ale także miejsca do pracy i wypoczynku. Przestrzeni, która wzmacnia rytuał codzienności. Granic, które rozszerzają się, aby angażować krajobraz i pośredniczyć w prywatności i środowisku. Budynku, który będzie dobrze funkcjonował pięknie się starzejąc.

Dom zaprojektowano jako jedną przestrzeń, którą można podzielić na strefy do zamieszkania. Okazało się, że aspektem strony, który najbardziej podobał się architektom, było siedzenie pod eukaliptusami z północnym słońcem w ciągu dnia i schronienie zapewniane przez zadaszenia, gdzie można było cieszyć się morską bryzą. Na tej podstawie starannie wprowadzono inne idee i wymagania. To zmotywowało do opracowania centralnego rdzenia, który definiuje prywatność i integruje wszystkie media, jednocześnie utrzymując swobodny obieg wokół obwodu.

Rozwiązanie konstrukcyjne zaprojektowano tak, aby zapewnić elastyczność dzięki drewnianej konstrukcji. Ścisła współpraca z architektem krajobrazu zapewniła pełne wrażenia z terenu i większy obszar poza fizycznym obwodem domu. Ważne było dominujące użycie drewna, które wymaga staranności w stosowaniu. Pozwala też na finezję okładziny, wytrzymałość konstrukcji i trwałość okładziny ze sklejki liściastej. Zapach drewna i odgłos kroków na drewnianej podłodze ma w sobie coś pięknego. Format domu był rozwijany przez wiele lat. Dopracowywano proporcje i strukturę, które decydują o sposobie funkcjonowania przestrzeni. Zewnętrzne ekrany z drewna wyrażają formę i dają możliwość ustalenia warstwowego regulowanego obwodu. W ciągu dnia wrażenie przestrzeni zmienia się w zależności od tego, jak światło jest przepuszczane, odbijane, filtrowane lub wykluczane przez ekrany.

Lokalizacja: Jan Juc, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA