Jávri Lodge, czyli prezydencka chata w lesie w Finlandii

Arkkitehtitoimisto Teemu Pirinen Marc Goodwin
Partnerzy

O inspiracji

Jávri Lodge to butikowy hotel położony na granicy dzikich terenów fińskiej Laponii. Kiedyś budynek ten wykorzystywano jako kryjówka najdłużej urzędującego prezydenta Finlandii Urho Kekkonena. Uciekał, kiedy chciał pojechać na narty. W miejscu tym gościło wielu przedstawicieli królewskich rodów i przywódców państw.W 2017 roku chatę powiększono o główne wejście, salę jadalną oraz cztery nowe pokoje hotelowe, stając się hotelem butikowym o niezwykłej historii. Goście Jávri Lodge nie mogą tu narzekać na nudę, ponieważ w rejonie nie brakuje propozycji różnych aktywności na świeżym powietrzu.

Harmonia między starym, a nowym

Do hotelu podjeżdża się drogą oświetloną miedzianymi latarniami. Po obu stronach ciągną się ściany starego budynku z grubymi balami. Nowe budynki hotelowe wyróżniają się swym wykończeniem, ponieważ zostały one „zapakowane” w  miedzianą blachę. Szybko zmienia ona swą barwę, idealnie dopasowując się do leśnego, zielonego otoczenia. W jednym z nowych, miedzianych budynków powstały cztery nowe apartamenty.

Gości wchodzących do hotelu wita najpierw niski i ciemny hall, który otwiera się na jadalnię z czarnym, ale wysokim, listewkowym sufitem. Tu otaczająca hotel przyroda staje się już częścią jego wystroju dzięki przeszklonej ścianie. Długie stoły w jadalni zachęcają do wspólnego spędzania czasu i włączenia się w kulinarną przygodę. Czarne, metalowe schody, które prowadzą do wyżej położonych pokoi hotelowych, stanowią nowoczesny kontrast do grubych ścian z bali.

Sky-Suite

Metalowe schody wiją się jakby prowadziły na klasyczny strych. Wychodząc na górę można podziwiać całą salę jadalną, a chwilę później wejść w korytarz, który przypomina tunel, prowadząc do apartamentów hotelowych. I tu czeka na gości prawdziwa niespodzianka. Apartamenty „Sky-Suite” zaczynają się od niskiego wejścia, gdzie sufit wyłożony jest znowu czarnymi listwami, ale za chwilę strzela on w górę na wysokość aż 3,5 m. Apartament kończy się wysoką, przeszkloną ścianą z zapierającym dech w piersiach widokiem na dzikie otoczenie hotelu, a przy odrobinie szczęścia także na zorzę polarną.

Nowe apartamenty „Sky-Suite” powstały właśnie z myślą o tym, by dodatkowo wzmocnić to niezwykłe doświadczenie. Wnętrze apartamentów jest neutralne i proste. Podkreśla to tym samym niesamowite kolory lapońskiego nieba. Pod oknem ustawiono jeszcze wygodne siedzisko, na którym można spędzić niejedną noc.

Lokalizacja: Laponia, Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Arkkitehtitoimisto Teemu Pirinen