Jens Risom’s House

Partnerzy

O inspiracji

„Wszystkie popularne magazyny twierdziły, że nie można zbudować domku letniskowego za mniej niż 25 tysięcy dolarów” – mówił projektant Jens Risom, siedząc wygodnie w fotelu, który sam zaprojektował, w swoim domu w New Canaan w stanie Connecticut. „Skontaktowałem się więc z magazynem Life mówiąc, że ja taki mam.” – wspominał.  Jens Risom zmarł w 2016 r.Ten prefabrykowany domek letniskowy, o konstrukcji w kształcie litery A, pochodzi z lat 60-tych ubiegłego wieku i znajduje się w północnej części wyspy Block. Ogrodzony jest niskim, kamiennym murem, który jest częstym elementem tutejszego krajobrazu.

Magazyn Life zareagował na list doświadczonego projektanta i był pod dużym wrażeniem nie tylko jego projektu, ale też samego Risoma. W tamtym czasie był on już projektantem szanowanym wśród specjalistów zajmujących się projektowaniem nowoczesnych mebli. Efektem tego zainteresowania był obszerny artykuł w magazynie wraz z licznymi fotografiami. Miało to o tyle duże znaczenie, że po II wojnie światowej trwał boom mieszkaniowy, który sprawił, że prefabrykowane domy przestały cieszyć się dobrą reputacją. Risom pokazał natomiast, że elementy wybrane z katalogu i dopasowane do jego potrzeb, dostarczone następnie na wyspę w modułach, mogą nie tylko ułatwić budowę, ale też sprawić, że efekt będzie piękny i oryginalny. Domek Risoma – z wysuszonym drewnem, wysoką przestrzenią oraz otwarciem na sielankowy krajobraz – wyznaczył nowy standard dla domów powstających z prefabrykowanych modułów.

W przestrzeni dziennej, gdzie mieści się również jadalnia, meble w typie „vintage” wg projektu Risoma mieszają się z nowymi elementami, stojąc pod przeszkloną ścianą. Relatywnie nowy piecyk opalany drewnem stoi obok bujanego krzesła projektanta o nazwie „Risom Rocker” z kolekcji „Design Within Reach”. Oryginalny stół w jadalni oraz krzesła stoją tuż obok niezwykle prostej kuchni, która po wielu latach nadal wygląda tak, jak wtedy, kiedy ją instalowano. Na półkach znajdują się najbardziej potrzebne rzeczy, bez zbędnych dodatków.

Risom był projektantem, który chciał brać odpowiedzialność za całość projektu – od pomysłu do jego wykonania. Dodawał, że ogromny wpływ na jego działalność miał jego ojciec, który był znanym architektem. Zwykł mawiać, że „Architektura jest najpiękniejszą ze wszystkich sztuk.” Wyjaśniał jednak, że kiedy patrzył na pracę swojego ojca, zauważał ogromny problem. „Architekt nie prowadził w pełni swojego projektu do końca. Zawsze wiedziałem, że jeśli mam projektować, chcę tworzyć produkty, nad którymi mam całkowitą kontrolę.” Takie motto napędzało długą karierę projektanta, który stworzył firmę Jens Risom Design. Pod koniec lat 60-tych zatrudniała ona setki ludzi.

Lokalizacja: New Canaan, USA

Tekst: nowoczesna STODOŁA