K House

AIM Architecture Jonas Bjerre-Poulsen
Partnerzy

O inspiracji

Położony w Sri Lance K House został zaprojektowany przez duńską firmę Norm Architects i chińskie studio Aim Architecture. Projekt miał jak najlepiej wykorzystać tropikalne otoczenie.

Surowy luksus

Surowe betonowe wnętrza kontrastują z zielonym otoczeniem tej pary domów wakacyjnych w południowo-zachodniej Sri Lance. „Ze względu na lokalizację K House przy plaży, celem było osiągnięcie surowego luksusu, który obejmuje naturę” – wyjaśnił Peter Eland, główny architekt Norm Architects.

Na tym terenie znajdują się dwie betonowe posiadłości ze spadzistym dachem – East House i West House. Są luźno ułożone w kształcie litery L, tworząc obramowanie centralnego ogrodu i basenu. Całość schodzi w dół w kierunku dziewiczej piaszczystej plaży. W obu budynkach na frontowych elewacjach znajduje się szereg drzwi z żaluzjami, które można odsunąć, aby odsłonić otaczający krajobraz. Jednakże, podczas gdy East House znajduje się na pagórkowatej części terenu, który wychodzi bezpośrednio na ocean, West House jest położony nieco dalej za skrawkiem liściastych drzew. Dodatkowo zapewnia to gościom bardziej „osłonięty klimat”.

Intymna atmosfera

Przestrzenie mieszkalne w West House przywołują bardziej intymną, zamkniętą atmosferę, z wypolerowanymi cementowymi ścianami i podłogami. Ciemnoszare lastryko tworzy masywne umywalki w łazienkach. Dwie z nich wychodzą na prywatne, otoczone kamiennymi murami dziedzińce. Tam goście mogą wziąć prysznic na świeżym powietrzu. Dotyk ciepła zapewniają stoły, krzesła i zagłówki z drewna tekowego, które rozciągają się na całą długość ścian sypialni.

Wnętrza East House mają natomiast bardziej otwarty plan. W części dziennej i jadalnej pomalowano na biało powierzchnie, które zdobią zabytkowe dzieła sztuki pochodzące z lokalnych źródeł. Płytki granitowe pokryły sąsiednią werandę, która znajduje się pod dachem z terakoty. „Głównym wyzwaniem w tej lokalizacji jest klimat: przybrzeżne wiatry znad Oceanu Indyjskiego zawierają dużo soli z morza, która może być dość twarda dla materiałów. Ale te wybrane do tego projektu – beton, lastryko, olejowany teak, terakota – biorą to pod uwagę”.

Lokalizacja: Godauda, Sri Lanka
Tekst: nowoczesna STODOŁA