Kamienny nowoczesny dom we Włoszech

EZIO MANCIUCCA
Partnerzy

O inspiracji

Ten włoski, kamienny dom, stojący w miejscowości Urbino w środkowych Włoszech, odzwierciedla tradycyjną, lokalną architekturę, choć robi to w nowoczesny sposób. Choć budynek jest bez wątpienia współczesny, ma jednak z zewnątrz wiejski charakter. Zaprojektowany został przez firmę GGA Architects i stanął na jednym z najwyższych wzgórz w tej okolicy, gdzie wciąż można było znaleźć ślady dawnego budownictwa. Dzięki swej lokalizacji, zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na okolicę.

Z daleka można pomylić trzy stojące tu konstrukcje z wiejskimi zabudowaniami. Wystarczy jednak bliżej się przyjrzeć, by już z zewnątrz zauważyć współczesną estetykę. Architekci złożyli hołd tradycji, projektując konstrukcje, które z zewnątrz wykonane są z naturalnego kamienia i tradycyjnie krytych dachów. Jednak proste i minimalistyczne okna, czyste linie, minimalistyczne kształty, brak odpływów i rynien oraz kolorowe, betonowe plinty nadają temu projektowi wyraźnie nowoczesny wygląd. W rezultacie dom pasuje do swego otoczenia, stojąc wśród stodół i zabudowań wiejskich, które kryją się na pagórkowatym terenie.

Nowe podpiwniczenie domu mieści wejście, garaż, galerię i kino. Korytarz łączy główny dom z przybudówką, w której z kolei znajduje się sala gimnastyczna i spa. Na parterze ulokowano kuchnię, jadalnię i salon, a powyżej znajdują się pokoje gościnne i sypialnia główna.
Odsłonięte betonowe ściany, czerwone, betonowe podłogi i meble z drewna orzechowego nadają temu wnętrzu wyraźnie nowoczesny wygląd. Okna i szklane drzwi wpuszczają do środka sporo naturalnego światła, sprawiając, że piękne krajobrazy stają się częścią tego niezwykłego, włoskiego domu.

Lokalizacja: Urbino, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

EZIO MANCIUCCA