Kamienny, wiejski dom z wyjątkowym wnętrzem inspirowanym Japonią

Doherty Design Studio Derek Swalwell
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Wykonana na zamówienie stolarka, elegancki minimalizm i oszczędne planowanie przestrzeni przesycają ten nowoczesny, wiejski dom wrażliwością japońskiej estetyki.

W starym miasteczku Beechworth, leżącym w australijskim stanie Wiktoria, Doherty Design Studio oraz architekci z EDM Group po mistrzowsku zamienili oczekiwania swoich klientów w dwupoziomowy, kamienny dom. Choć to nowy dom wakacyjny, wygląda jakby od wieków stał w swym wiejskim otoczeniu. A jego wnętrze to prawdziwa perełka nowoczesnej architektury i designu.

nowoczesna STODOŁA została wzniesiona z pozyskiwanego lokalnie granitu, dzięki czemu niemal automatycznie dopasował się do lokalnych zabudowań. Projekt został wykonany dla rodziny z Melbourne, która przez wiele lat mieszkała w Japonii i chciała, by ich drugi dom odzwierciedlał ich fascynację tą kulturą.

„Od zewnątrz budynek jest wygodnie osadzony w swoim wiejskim krajobrazie, podczas gdy plan wnętrza i stolarka nawiązują do japońskiej filozofii prostoty i sprytnego wykorzystania małych przestrzeni” wyjaśniają projektanci, którzy współpracowali przy tym projekcie z lokalną firmą EDM Group. „W wyniku naszej pracy powstało sprzyjające relaksacji środowisko, które angażuje wszystkie zmysły”.

Choć początkowo klienci wyobrażali sobie znacznie większy dom, typowy dla australijskich posiadłości wiejskich, ich dążenie do japońskiej prywatności stało się inspiracją dla bardziej skromnego projektu, który w sumie ma powierzchnię 185 m2. Minimalistyczne wnętrze jest pełne ciepła, dzięki starannemu doborowi tekstur i kolorów, które nawiązują do wspomnień z Japonii. „Paleta szarości, granatów, bieli i odcieni musztardowych to hołd złożony Japonii” mówią projektanci. „Granaty i szarości świetnie kontrastują z naturalnymi materiałami, podczas gdy musztardowy łączy żółte barwy z granitem”.

Powtarzanie kolorów i powierzchni definiuje różne strefy, ale zapewnia ciągłość. W pełnej harmonii występują tu drewniane panele, wykonana na zamówienie stolarka, betonowe blaty ławek, podłogi z lastryko, szklane mozaiki oraz armatura z brązu. Duże okna i świetliki zalewają wnętrze naturalnym światłem, podkreślając różne detale i wykończenia. Tworzą one też lepsze więzi z otoczeniem zewnętrznym i wprowadzają wrażenie przestronności.

Lokalizacja: Beechworth, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA