Kornwalijski dom na plaży

McLean Quinlan Architects Jim Stephenson
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Widok na północne wybrzeże Kornwalii cechuje rodzinny dom na plaży z imponującymi widokami na panoramiczną plażę do surfowania w Polzeath. Projekt domu na plaży nawiązuje do historii i materiałów tradycyjnych kornwalijskich wiosek rybackich, z ich wstęgami stromych uliczek opadających do morza. Wchodząc od strony ulicy, kamienna ściana pęka, tworząc skromne główne wejście. Przestrzenie komunikacyjne wiją się między bryłami, prowadząc w dół do kuchni i części dziennej.

Ten wysoce izolowany dom na plaży zaprojektowano tak, aby był przyjazny o każdej porze roku. Stworzony zarówno do długich obiadów na tarasie, jak i przytulnego spędzania wieczorów w pomieszczeniach, zapewniając jednocześnie praktyczność goszczenia dużych spotkań rodzinnych i przyjaciół. Zimą budynek jest jasny, funkcjonalny i ciepły, z obszernymi przestrzeniami mieszkalnymi i głównymi sypialniami zorientowanymi tak, aby jak najlepiej wykorzystać widok na zatokę. Latem duże przesuwne drzwi otwierają się, aby aktywność mogła przenieść się na szeroki taras z widokiem na basen poniżej.

Wnętrza są pełne rzemieślniczych przedmiotów, z teksturowanymi materiałami użytymi w miękkich meblach i ciepłym, niskim oświetleniu. Zintegrowane szafki i dębowe półki są gotowe do zbierania muszli, dryfującego drewna i innych skarbów odkrytych podczas spacerów po plaży. Okoliczne ogrody zaprojektowano tak, aby wtapiały się w nowy budynek w otoczenie, zawsze z myślą o najlepszych widokach na morze. Meandrująca ścieżka wije się zygzakiem przez ogród, zachęcając do zawędrowania na brzeg poniżej.

Lokalizacja: Polzeath, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA