Kryjówka Herne Bay

LLOYD HARTLEY ARCHITECTS DAVID STRAIGHT
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Na końcu długiego podjazdu, wśród blisko położonych domów sąsiednich i licznie posadzonych drzew Pohutukawa, na środku działki stał dom z cegły, który powstał w latach 1960-tych. Choć dom był funkcjonalny, dojazd do niego był mocno utrudniony, a co ważniejsze – nie wykorzystywał najwspanialszych cech okolicy i nie eksponował spektakularnych widoków na zatokę i port w Auckland w Nowej Zelandii. Z tych właśnie powodów właściciele zdecydowali się na gruntowną przebudowę, a o pomoc poprosili architekta Lloyda Hartleya.

Właściciele chcieli, by Hartley zaplanował transformację budynku, w wyniku której stanie się on nowoczesnym domem rodzinnym, nawiąże do swego kontekstu i stworzy prywatną oazę miejską dla młodych domowników. Architekt zastosował więc – jako podstawową strategię architektoniczną – zadaszony dziedziniec wejściowy oraz mostek, który stworzył wejście przyjazne dla pieszych. Przestrzeń ta zapewnia również przyjemne zakończenie uciążliwej jazdy długim podjazdem, ponieważ otwiera to miejsce na widoki na sąsiedni kort tenisowy.

Przestrzenne ulepszenie najważniejszych obszarów domu i działki jest kluczowym czynnikiem wpływającym na całość tego projektu. Architekt zdecydował się np. na otwartą klatkę schodową, która wprowadza do centralnej części domu naturalne światło padające z góry. Główne powierzchnie mieszkalne otrzymały z kolei dodatkową wysokość, aby w pełni można było wykorzystać oszałamiający widok i naturalne światło.

Cała powierzchnia mieszkalna to 400 m². Dom został rozbudowany w taki sposób, aby zapewnił bezpośrednie połączenie z pięknie układającą się roślinnością w części tylnej, a zewnętrzne górne poziomy zapewniają połączenie różnych obszarów mieszkalnych i poszczególnych dziedzińców. Starannie dobrana paleta naturalnych materiałów i czyste detale spajają ten projekt tworząc spójną i ponadczasową całość.

Piękne meble z drewna, znajdziesz na Piece of Wood.

Lokalizacja: Auckland, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA