Kryjówki Foráneo

Avon Arquitectos Nico Saieh
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Porzucając tętniące życiem miasto, psycholog i inżynier zaczynają od nowa z zestawem domków do wynajęcia, wyłożonych drewnem z odzysku. Gabriel Granda i jego żona Pamela szukali innego życia. Para mieszkała w Santiago w Chile i oboje czuli się wyczerpani ciągłym porządkowaniem pracy i znajdowaniem czasu na życie prywatne. „Oboje mieliśmy bardzo wymagające i czasochłonne prace” — mówi Gabriel. „Kiedy urodziło się nasze pierwsze dziecko, zaczęliśmy szukać miejsca, w którym moglibyśmy założyć rodzinę w kontakcie z naturą”. Tak powstało Foráneo.

Nowoczesne budownictwo w sercu rezerwatu

W 2014 roku para przeprowadziła się do Puerto Varas, położonego wśród bujnych lasów regionu jezior Chile i zaczęła nowy rozdział w wolniejszym tempie. Cztery lata później, z dwójką dzieci, Gabriel i Pamela stali nad brzegiem pobliskiej rzeki Maullín, kiedy zdali sobie sprawę z czegoś prostego, ale znaczącego: chcieli, aby inni ludzie doświadczyli życia, które czuli się wystarczająco uprzywilejowani.

„Rzeka Maullín jest obszarem chronionym i rezerwatem przyrody, domem dla kilku gatunków ptaków” – mówi Gabriel. „Zakochaliśmy się w jego czystości, ciszy i otoczeniu. Jesteśmy w rezerwacie przyrody i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jego ochronę” – mówi Gabriel. „W tym sensie promujemy zrównoważoną turystykę, która ma jak najmniejszy wpływ na środowisko i zachęca do szacunku i ochrony każdego gatunku”.

Foráneo – obcokrajowiec w Chile

Wyzwaniem było zbudowanie przestrzeni na najwyższym poziomie pod względem konstrukcyjnym i komfortowym, bez generowania niewielkiego wpływu na środowisko. Wraz ze swoim partnerem biznesowym, Angelo Novoa, para zaczęła planować cztery bryły nad brzegiem rzeki, które nazwali domami Foráneo. Trzy kabiny miałyby około 93 metrów kwadratowych i byłyby wystarczająco duże, aby pomieścić czterech podróżnych, a jedna kabina miała około 149 metrów kwadratowych i była wystarczająco duża, by pomieścić siedmiu. „Foráneo oznacza po hiszpańsku obcokrajowca. Wierzymy, że jesteśmy obcokrajowcami w wyjątkowej krainie – odwiedzamy środowisko, które nas wita i zaprasza do jego ochrony i życia w harmonii z nim”.

Zatrudnili Andreę Von Chrismar do nadzorowania budowy i we czwórkę postanowili stworzyć centrum, w którym turystyka i zrównoważony rozwój mogłyby współistnieć. „Chcieliśmy uwidocznić brzeg rzeki i promować jego rolę jako biologicznego korytarza dla regionu” – mówi Chrismar. „Kontynuowanie projektu turystycznego w tym miejscu oznaczało wzięcie na siebie wielkiej odpowiedzialności i dokładne rozważenie, co można, a czego nie można zrobić”.

Środowisko i turystyka

Stworzyli interdyscyplinarny zespół, który zbadał najlepsze sposoby zbudowania od podstaw projektu Foráneo, który byłby przyjazny dla środowiska i nadal atrakcyjny dla odwiedzających. Wszystko zaczęło się od dokładnych lokalizacji każdej kabiny. Foráneo zostały zbudowane w taki sposób, że żadne drzewo nie zostało ścięte, aby zrobić dla nich miejsce” – mówi Gabriel. Modelowali konstrukcje z zabytkowych budynków w Puerto Varas, używając rodzimych materiałów z lasu – przede wszystkim odzyskanego drewna do wyposażenia kształtu i okładziny konstrukcji oraz dachówek z recyklingu. Zewnętrzne części kabin pokryto ponownie użytym gontem modrzewiowym.

Ponieważ budowali domki w latach 2019-2020, para i ich zespół byli również zainteresowani zachowaniem przestrzeni dla gości do zwiedzania po przyjeździe. „Zaczęliśmy ponownie zalesiać 1000 rodzimych drzew w 2019 roku i 4000 rodzimych gatunków w 2021 roku” – mówi Gabriel. „Obecnie mamy szkółkę, w której uprawiamy również nasze rodzime krzewy”.

Wysoki standard efektywności energetycznej

Bryły Foráneo zostały zaprojektowane tak, aby spełniały wysokie standardy efektywności energetycznej, a jednocześnie zapewniały komfort gościom. Ustawiono pojemniki do recyklingu i kompostowania dla swoich gości oraz nawiązano współpracę z lokalnymi firmami w celu przetwarzania zebranych materiałów (kompost jest używany na miejscu). Jest sad i szklarnia, w których Gabriel i Pamela uprawiają różne warzywa, zioła i kwiaty w każdym sezonie (podróżni są zachęcani do nauki i degustacji), a kohorta członków społeczności oferuje różne towary i usługi. „W ten sposób promujemy lokalny handel i minimalizujemy ślad węglowy domków” – dodaje Gabriel.

Pośród tego wszystkiego Gabriel i Pamela dbają o to, aby goście czuli się komfortowo podczas ich pobytu w Foráneo. Kabiny są poprzecinane szerokimi oknami, które zapewniają wyraźny widok na rzekę i drzewa, które można również zobaczyć z balkonów, a ogrzewanie płytowe utrzymuje ciepło w pomieszczeniach przez cały rok. W pełni wyposażone kuchnie i jadalnie towarzyszą sypialniom zalanym naturalnym światłem, a duże łazienki są wyłożone marmurem.

„Mamy siedzibę w pobliżu rzeki, dlatego dbamy o to, aby wszystkie produkty, których używamy, były biodegradowalne, nietestowane na zwierzętach i wykonane z naturalnych składników” – mówi Gabriel. „Drewno nadaje domkom przyjaznego charakteru, a duże szklane panele sprawiają, że goście mają wrażenie zawieszenia nad rzeką lub lasem” — mówi Chrismar. „To przewiewny i ponadczasowy projekt, który służy środowisku”.

Lokalizacja: Puerto Varas, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA