La Tarantella

Corinne Mathern Choate Associates Architects Nicole Franzen
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Projektantka Corinne Mathern przekształciłę rodzinną willę w stylu śródziemnomorskim w przyjazną przestrzeń. Klan Grassini wyemigrował do Kalifornii z Pizy na początku XX wieku. Najważniejsze było dla nich znalezienie idealnej przestrzeni, która odzwierciedlałaby ich rodzinny biznes winiarski i jego dziedzictwo. Gdy odwiedzili La Tarantella, posiadłość w stylu toskańskim z różowej terakoty, otoczoną bujnymi winnicami i drzewami oliwnymi w dolinie Santa Ynez, poczuli jakby wrócili do domu.

Dom z osobowością

Rodzina Grassini zwróciła się do projektantki Corinne Mathern i architektów Choate Associates Architects z ich wizją. Dom miał być ciepłą, zachęcającą i rodzinną przestrzenią. „Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam tę posiadłość, zakochałam się w elewacji z różowej terakoty” – mówi projektantka. „Miałam wrażenie, że nieruchomość miała już istniejącą osobowość i była gotowa na nowego właściciela, który tchnie w nią życie”. Mathern zależało na zachowaniu przyjaznej atmosfery dawnego obiektu, który został zbudowany w latach 90. w wyraźnie śródziemnomorskim stylu.

„Pierwotni właściciele La Tarantella byli zapalonymi podróżnikami i kolekcjonerami elementów inspirowanych architekturą hiszpańskią, francuską i włoską” – mówi Mathern. „Zbudowali La Tarantellę z tej pasji i podczas swoich podróży pozyskiwali historyczne materiały budowlane”. Od XIX-wiecznych kolumn z orzecha francuskiego przy wejściu do salonu, po kominki wykonane z francuskiego wapienia z początku XVIII wieku z oryginalnymi cegłami wewnętrznymi… Dom jest z pewnością hołdem dla architektury europejskiej.

Prawdziwi bohaterzy projektu

Mając już gotowy zarys projektu, Mathern miała wrażenie, że jej założenia projektowe zostały już w większości napisane. „Wszyscy byliśmy zgodni co do tego, że te historyczne elementy są bohaterami tej przestrzeni i że zadaniem mojego zespołu jest wyremontowanie i wyposażenie przestrzeni tak, aby elementy te zabłysły”. Wybierając ziemistą paletę kolorów, która uwzględniała piękny krajobraz na zewnątrz, Mathern i jej studio wprowadzili ciepłe odcienie oliwki, karmelu, czekolady i granatu. Dodali dębowe elementy konstrukcyjne, które zrównoważyły odcienie oryginalnych sufitów z cedru i jodły. Mathern zwróciła dodatkowo uwagę na stonowane i teksturowane tapicerki i tkanin, aby zachować nowoczesny i neutralny charakter wnętrza.

Lokalizacja: Santa Ynez, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA