Lake Cottage

Naho Kubota
Partnerzy

O inspiracji

Lake Cottage to interpretacja domku zbudowanego na drzewie, który stanowi integralną część przyrody. W kanadyjskim lesie nad jeziorem Kawartha Lakes, pomiędzy brzozami i świerkami, stoi dwupoziomowa, drewniana chata, która mieści wielofunkcyjne przestrzenie mogące pomieścić całkiem sporą rodzinę. Konstrukcja domu ma kształt wysokiej na 7 metrów litery „A”, a jej spadzisty dach przykryty jest czarną blachą. Głębokie wcięcie wewnątrz budynku tworzy zadaszenie nad zewnętrznym tarasem z lustrami, które tworzą iluzję i sprawiają wrażenie, że las jest także we wnętrzu chaty.
Zespojenie przyrody z domem zauważalne jest również w przestrzeniach wewnętrznych. Główna przestrzeń salonu została zaprojektowana jako samodzielny element, podczas gdy pomieszczenia boczne traktowane są jako część działki.
W dużej przestrzeni salonu wycięto 14 otworów, które odsłaniają zarówno przestrzenie mieszkalne, jak i drzewa oraz niebo. Wnętrze jest w wielu miejscach surowe, aby podkreślić charakter zastosowanych materiałów.
Taki abstrakcyjny charakter wnętrza pobudza wyobraźnię, co sprawia, że przestrzenie domowe mogą stać się w każdej chwili idealnym miejscem do zabawy. Solidna belka, która tworzy podstawę schodów, pozwala dostać się na strych, do wnętrza zalanego ciepłym światłem słonecznym.
Architekci oparli swój projekt o lokalne materiały i produkty, bazując na tradycyjnych metodach uzupełnionych o ekologiczne nowinki. Czarna barwa cedrowej elewacji domku to wynik stosowania techniki przypalania drewna, która sprawia, że drewno jest naturalnie chronione przed ogniem i termitami. Grube ściany i dach zapewniają dobrą izolację, a spore palenisko pozwala ogrzać wnętrze w chłodniejsze dni i wieczory.
Lake Cottage został zaprojektowany tak, by przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne płynnie się ze sobą łączyły, nawiązując do życia w bliskości z naturą, pomiędzy gałęziami drzew.

Loaklizacja: Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf