Lake House: w sercu rezerwatu

Border Oak
Partnerzy

O inspiracji

Lake House – niesamowity „dom na zawsze”, wzniesiono na małej wyspie pośrodku fantastycznego rezerwatu przyrody SSSI o powierzchni blisko 52 hektarów. Celem było stworzenie nowoczesnego domu w stylu ludowym dla młodej rodziny. Klienci uwielbiają obcowanie z naturą, a priorytet stanowiło wykorzystanie naturalnych, zrównoważonych materiałów. Dębową ramę projektu Lake House otoczono wysokowydajnymi panelami SIP. Ponadto pokryto ją pionowymi drewnianymi deskami oraz okładzinami zewnętrznymi z kamienia Cotswold.

Koncepcję projektową Lake House oparto na idei dwóch konstrukcji STODOŁY połączonych ze sobą małym przejściem. Większa STODOŁA ma układ „łamanego planu”. Tutaj kuchnię i jadalnię otwarto na piękny salon i przestronny korytarz. Uwzględniono również pomieszczenie na rośliny, łazienkę, pomieszczenie gospodarcze i spiżarnię. Ze wszystkich pokoi roztaczają się liczne widoki na jeziora. Wiele z nich ma sklepione sufity oraz ściany i sufity z miejscowego kamienia i wyblakłego drewna. Druga, mniejsza STODOŁA służy jako skrzydło dla gości z domowym biurem. Przyjaciele i rodzina mogą mieć własną przestrzeń, kiedy przyjeżdżają.

Ponieważ dom wzniesiono w sercu rezerwatu przyrody, bardzo ważne było wykorzystanie trwałej palety materiałów. Kamień Cotswold wydobyto mniej niż milę dalej. Gliniane dachówki przywieziono z Kent. Z kolei drewno pozyskano lokalnie – z certyfikatem FSC wraz z materiałami z odzysku i naturalnymi wykończeniami. STODOŁA Lake House jest pasywna, zorientowana na energię słoneczną, ogrzewana gruntową pompą ciepła, z panelami fotowoltaicznymi zlokalizowanymi na sąsiedniej wyspie w rezerwacie.

Lokalizacja: Cotswolds, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt