Lake House

Cadi Arquitetura MCA Estudio
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

To miało być miejsce, w którym można spotykać się z przyjaciółmi i słuchać dobrej muzyki. Takie właśnie było życzenie właściciela, który jest DJ i ma 26 lat.

Dom „Lake House” stoi w Imigrante w Brazylii, w najwyższej części pośród gór, które otaczają miasto. Nieruchomość ma 96 m2 i jest świetnym miejscem ucieczki od życia w mieście.
Koncept projektu opierał się na górskiej, wiejskiej chacie, ponieważ w bliskim otoczeniu znajduje się sztuczne jezioro o powierzchni ponad tysiąca m2. Domek wykorzystywany jest wyłącznie do spędzania wolnego czasu i dlatego nie ma klasycznych sypialni. Wewnątrz znajduje się duża przestrzeń do zabawy i wypoczynku, która obejmuje salon z telewizorem oraz kuchnię i jadalnię zwróconą w stronę dużych przeszkleń prowadzących na zewnątrz. Stąd – pod różnymi kątami – widać jezioro i góry.Charakter tego miejsca oraz styl rustykalny stały się inspiracją dla projektu całej chaty, w której pojawia się sporo drewna oraz surowych kamieni Jacarandá. We wnętrzu znajduje się duży kominek, który był niezbędny w tym klimacie – zimnym i wilgotnym, tym bardziej, że domek znajduje się na wysokości 500 m w środku lasu porastającego brzeg jeziora. Dekoracje wnętrza pasują do stylu industrialnego, dzięki czemu wnętrze nie jest wyłącznie rustykalne, ale też nowoczesne. Oświetlenie w kuchni zostało umocowane na szynach, a sama konstrukcja szafek kuchennych również bazuje na czarnych, metalicznych rurkach. Mocna obecność drewna w połączeniu z podłogą cementową nadają temu wnętrzu ciepła zarówno dosłownie, jak i w przenośni.

Na zewnątrz projekt miał minimalnie ingerować w otoczenie i właśnie o to zadbali architekci. Jedynym elementem, który został zaprojektowany typowo na zewnątrz, jest miejsce do siedzenia blisko jeziora, gdzie umieszczono drewnianą ławkę oraz grill podłogowy, który również wykorzystywany jest do ogrzewania.

Lokalizacja: Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA