Lake Washington Remodel

Shed Architecture & Design Rafael Soldi
Partnerzy

O inspiracji

Przedstawiając istniejące warunki jako możliwości, firma SHED Architecture & Design stworzyła spójny kompleks rodzinny nad brzegiem jeziora Washington w Seattle. Stara i nowa struktura Lake Washington Remodel korespondują ze sobą i otaczającym krajobrazem za pomocą rozwiązania projektowego opartego na powściągliwości, relacjach materiałowych i uwadze do szczegółów.

Nowe życie Lake Washington Remodel

Głównym wyzwaniem projektowym było tchnięcie nowego życia w stary dom cierpiący na odroczoną konserwację. Kolejnym wyzwaniem było dodanie oddzielnej przystani dla łodzi i kwater dla gości, aby zintegrować Lake Washington Remodel z otoczeniem nabrzeża i stworzyć rodzinny kompleks na nadchodzące lata. Szanując historię i solidną konstrukcję domu, właściciele postanowili raczej przebudować niż wyburzać, modernizując elewację, wzmacniając ściany oporowe i uporządkowując przestarzałe elementy projektu nieruchomości. SHED umieścił przebudowaną główną rezydencję i nowy hangar na łodzie tak, aby były zamknięte od ulicy i otwarte na wodę, od układu okien po wykończenie wnętrz. Obie formy celowo rozstawiono, aby stworzyć połączenie od wejścia do jeziora, a krajobraz staje się przestrzenią, która je łączy.

W głównej rezydencji Lake Washington Remodel początkowe zmiany projektowe SHED miały miejsce na głównym poziomie. Zastępując lanai (werandę) jadalnią z widokiem na Górę Rainier, architekci usunęli wszystkie ściany wewnętrzne, aby stworzyć otwartą część dzienną, w której podkreślono wizualne połączenie z jeziorem. Zorganizowany wokół dużej, centralnej wyspy wyrównanej z jadalnią, główny plan piętra pozwala na swobodny przepływ i mieszkanie. SHED dodał nowe tarasy, aby rozszerzyć przestrzeń życiową na zewnątrz.

Rekonfiguracja

Dokonując niewielkich zmian w istniejących ścianach i rozmieszczeniu instalacji sanitarnych, firma SHED przekonfigurowała górne piętra, aby pomieścić sypialnie z łazienkami zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Piwnica jest gotowa na rozrywkę z aneksem kuchennym, dużym salonem i pokojem telewizyjnym, pralnią i nową łazienką — w sumie służy jako przejście do i z jeziora. Architekci uwzględnili w projekcie saunę, a także rodzinną, cedrową wannę z hydromasażem z widokiem na jezioro. Na zewnątrz domu firma SHED nadała wyrazistości elementarnym relacjom przy użyciu ograniczonej palety materiałów: cegły, spalonego japońskiego cyprysu, betonu i metalowych paneli. Dom zbudowany jest na ścianach z białej cegły, zakotwiczonych w miejscu, podtrzymujących ciemniejszą bryłę pokrytą sidingiem shou sugi ban – materiałem odbijającym się echem w hangarze na łodzie, który z wiekiem pokryje się patyną, tworząc piękny dom na lata.

Black Pine Cabin – dodatek do Lake Washington Remodel

Osobno od Lake Washington Remodel znajduje się Black Pine Cabin. Hangar na łodzie obejmuje wiele elementów programowych w jednej strukturze, służąc jako kwatery dla gości, małe schronienie do refleksji, pisania, czytania lub odrabiania lekcji, miejsce do przechowywania łodzi i garaż – a wszystko to przy jednoczesnym zakotwiczeniu zachodniej strony posiadłości do tworzą przestrzeń, przez którą biegnie ścieżka krajobrazowa od ulicy do wody. Dyrektywa projektowa wymagała bardziej wyjątkowej przestrzeni do zajmowania, minimalnej, ale bogatej w relacje materialne. Struktura zapożycza swoją formę z pomysłu odwróconej łodzi, obłożonej bocznicą shou sugi ban i mającą wnętrze z białej sosny. Wykorzystując szereg klinów wygiętych w celu stworzenia drewnianego szkieletu, przystań zapożycza elementy konstrukcyjne ze szkutnictwa, z powtarzającymi się drewnianymi ramami ponownie pokrytymi drewnem.

SHED użył stalowej płyty do zdefiniowania paleniska pośrodku przystani, tworząc podział, za którym znajduje się wanna wykończona czarnym kamieniem, otwierająca się na duży świetlik. Ponadto przystań zawiera aneks kuchenny i miejsce do pracy. Architekci wykończyli wnętrze sosną, niestandardowym oświetleniem i niestandardowymi wspornikami drzwi garażowych, aby były mniej uciążliwe w przestrzeni. Każdy niezbędny element, w tym wymiennik ciepła, został pomalowany tak, aby pasował do ścian, tworząc spójną, dopracowaną przestrzeń. W konstrukcji znajduje się również prysznic na zewnątrz i miejsce do przechowywania łodzi pod spodem, mieszczące kilka kajaków i niestandardową deskę surfingową z grafiką dostarczoną przez zespół SHED.

Lokalizacja: Seattle, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA