Landhaus

Thomas Kroger Architekt Thomas Heimann
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

W małej wiosce w niemieckim powiecie Uckermark stoi piękny, wiejski dom z niezależnym mieszkaniem. To kolejny efekt przekształcenia starej, dużej STODOŁY.

STODOŁĘ zbudowano 140 lat temu. Miała mieszaną, ceglano-drewnianą konstrukcję. W tamtych czasach była ultranowoczesnym budynkiem wiejskim. Po jej sprzedaży podzielono ją na dwa bliźniacze domy dla dwóch rodzin i bydła. Jedną z tych części ponownie zaprojektowano przez architekta Thomasa Krogera na potrzeby młodej rodziny, nie zatracając jednak swych pierwotnych cech.

Miejsce, które wcześniej było stajnią i STODOŁĄ, to niezwykle stabilny budynek z grubymi, kamiennymi ścianami, małymi oknami na górze i ogromnymi, drewnianymi wrotami. Niewątpliwą spuścizną tego miejsca są surowe belki i przestronność pomieszczenia. Centrum domu to wysoki na dwa piętra salon z kominkiem. Trzy pary nowych przeszklonych drzwi w kształcie łuku otwierają się na to, co widać na zewnątrz – sad i niekończącą się zieleń.

Cała modernizacja budynku skupiała się na ekologicznym podejściu do energii. Ściany pomieszczeń ogrzewanych zostały odpowiednio docieplone, a wszystkie powierzchnie mają odpowiednie właściwości cieplne, niezależnie od tego czy są ogrzewane, czy nie.

Lokalizacja: Uckermark, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Thomas Heimann