LANDHAUS

Partnerzy

O inspiracji

W małej wiosce w niemieckim powiecie Uckermark, leżącym na północ od Berlina, powstał piękny, wiejski dom z niezależnym mieszkaniem. To kolejny efekt przekształcenia starej, dużej stodoły.Stodoła została zbudowana 140 lat temu i miała mieszaną, ceglano-drewnianą konstrukcję. W tamtych czasach była ultranowoczesnym budynkiem wiejskim. Po jej sprzedaży została podzielona na dwa bliźniacze domy dla dwóch rodzin i bydła. Jedna z tych części została teraz ponownie zaprojektowana przez architekta Thomasa Krogera na potrzeby młodej rodziny, nie zatracając jednak swych pierwotnych cech.

Miejsce, które wcześniej było stajnią i stodołą, to niezwykle stabilny budynek z grubymi, kamiennymi ścianami, małymi oknami na górze i ogromnymi, drewnianymi wrotami. Niewątpliwą spuścizną tego miejsca są surowe belki i przestronność pomieszczenia.

Centrum domu to wysoki na dwa piętra salon z kominkiem. Trzy pary nowych przeszklonych drzwi w kształcie łuku otwierają się na to, co widać na zewnątrz – sad i niekończącą się zieleń.

Dom został zaprojektowany tak, by ogromny hall nie był ogrzewany, ale otoczony jest on zamkniętymi i ogrzewanymi pomieszczeniami. Oznacza to, że w sezonie zimowym wystarczy ogrzać mniejsze pomieszczenia, w których spędzają czas domownicy.

Nieco po prawej stronie, delikatnie wyżej, znajduje się salon i wolnostojąca kuchnia. Sufit nad jadalnią przypomina drewnianą piramidę. Piętro wyżej i obok hallu znajdują się trzy sypialnie, dwie łazienki, dwa gabinety oraz loggia.

Przy ścianie szczytowej znalazło się miejsce na wakacyjne mieszkanie dla gości. Ma ono osobne wejście, ale jest połączone również z hallem centralnym. Na parterze znajduje się salon z jadalnią, a na górze dwie sypialnie z łazienką.

Sporym przekształceniom poddano także zewnętrzną część budynku. Od strony ulicy trudno wprawdzie zauważyć różnicę, ale nowe przeszklenia znalazły się po drugiej stronie, otwierając budynek na prywatny ogród i integrując część zewnętrzną z nowym wnętrzem.

Cała modernizacja budynku skupiała się na ekologicznym podejściu do energii. Ściany pomieszczeń ogrzewanych zostały odpowiednio docieplone, a wszystkie powierzchnie mają odpowiednie właściwości cieplne, niezależnie od tego czy są ogrzewane, czy nie.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

 

 

 

Foto: Thomas Heimann

 

 

Tekst: nowoczesna STODOŁA