Langhytta

Fjord Arkitekter Einar Aslaksen
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

„Langhytta” to domek zimowy położony w Nordmarka, zalesionym regionie w Norwegii. Lokalizacja ta słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów, dzięki czemu jest popularnym kierunkiem miłośników sportów zimowych.

Projekt ma na celu zachowanie naturalnego terenu i cech charakterystycznych tego miejsca. Konstrukcja jest nieskomplikowana i pragmatyczna, a wykorzystuje solidne i organiczne materiały, które przetrwają stulecia. Elewację wykonano z drewna sosnowego natomiast wewnątrz kabinę zdobi lakierowany świerk. Na parterze znajduje się odsłonięta podłoga z polerowanego betonu, a poddasze wykończono olejowanym świerkiem. Przy standardach zbliżonych do domów pasywnych, kabinę ogrzewa wyłącznie energia geotermalna.

Forma kabiny jest niepozorna i prosta. Podłużny i wąski układ tworzy przestrzenną separację pomiędzy sypialniami i częściami wspólnymi. Parter obejmuje salon, jadalnię, kuchnię, przedpokój, łazienkę i sypialnie. Poddasze natomiast mieści biuro i dodatkowe sypialnie. Części wspólne płynnie się ze sobą łączą, tworząc odrębne strefy na dużej przestrzeni. Salon oferuje wspaniały widok i posiada duże okna po obu stronach, tworząc połączenie pomiędzy krajobrazem wewnętrznym i zewnętrznym. Zróżnicowana wysokość sufitów w całej kabinie dodaje niepowtarzalnego charakteru i wymiaru każdemu pomieszczeniu.

Lokalizacja: Nordmarka, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA