Lokalność Ledge House

Desai Chia Architecture Paul Warchol
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ledge House – na starym fundamencie

Nowojorska firma Desai Chia Architecture zaprojektowała współczesny dom z trzema sypialniami dla pary z Manhattanu, która szukała schronienia w dolinie Connecticut. Zainspirowany lokalną, wernakularną architekturą, „Ledge House” charakteryzuje się poziomymi liniami, rozległą salą wielofunkcyjną i spektakularnymi widokami na las.

Firmie powierzono zadanie zaprojektowania domu, „odpowiadającego historii doliny Connecticut, zawierającego paletę materiałów przyjaznych dla środowiska i pracującego z wymagającym miejscem na skalnej ziemi”. Ledge House zbudowano na miejscu istniejącej wcześniej chaty. „Udało nam się ponownie wykorzystać fundament bryły i dodać go, aby uprościć obrys budynku, jednocześnie wzmacniając program” – mówią architekci. W swojej strukturze architekci czerpali inspirację z rdzennych STODÓŁ i krytych mostów w okolicy, jednocześnie inspirując się estetyką wpływów azjatyckich.

Zewnętrzną część domu pokryto sidingiem Shou Sugi Ban – japońską techniką, która polega na zwęgleniu powierzchni drewna, aby nadać jej głęboką, grafitową czerń. Zapewnia ona odporne wykończenie, które również wyraża prostą, ale kultową trójkątną formę budynku. Rozległe okna sięgające od podłogi do sufitu i przesuwane drzwi otwierają budynek na zalesiony park, otaczając widok na rzekę Housatonic.

Przestrzeń

W centrum domu znajduje się wspaniały pokój – duża otwarta przestrzeń, poświęcona zajęciom codziennym i połączona z zewnętrzem przez taras. „Salon, jadalnia i kuchnia tworzą zalążek dużego przejścia przez cały dom; przejście zostało strategicznie rozmieszczone, aby wykorzystać widoki na dolinę i istniejący głaz, który staje się wytrzymałym towarzyszem domu i widoków krajobrazu” – wyjaśniają architekci. Z salonem połączono główną sypialnię na jednym końcu domu, a dwie sypialnie gościnne i łazienkę po drugiej. Wykończenia wnętrz są lekkie i przewiewne, a współczesne meble harmonizują z architekturą dzięki uspokajającej palecie naturalnych materiałów, kolorów i faktur.

Lokalizacja: Connecticut Valley, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Paul Warchol