Leign Farm BARNS

VESP Architects
Partnerzy

O inspiracji

Leign Farm BARNS zlokalizowano na 80-hektarowym gospodarstwie położonym w malowniczej dolinie na zachód od Moretonhampstead. Zabytkowe gospodarstwo Dartmoor zostało w dużym stopniu odbudowane na początku XX wieku i oferuje panoramiczne widoki na dolinę. Do zespołu gospodarstw należy także pięć kamiennych STODÓŁ z XVI wieku.

Architekci z VESP Architects mają rozległe doświadczenie w modernizacji wiejskich nieruchomości w Dartmoor i Devon i zostali wyznaczeni do tchnięcia nowego życia w STODOŁY, przekształcając je w dodatkową przestrzeń życiową dla głównego domu wiejskiego. Dom został całkowicie odnowiony i rozbudowany z 3 stron. STODOŁA nr 1 była zbudowana z kamienia i drewna linhay, z masywnymi granitowymi ścianami i kolumnami na parterze oraz lekką drewnianą konstrukcją kratową powyżej. Cały budynek został osadzony w zboczu wzgórza i obniżony wzdłuż jego długości, aby podążać za łagodnym bocznym zboczem. Zachowanie pięknej konstrukcji z drewna i granitu było dużym wysiłkiem zarówno na etapie projektowania, jak i na miejscu, aby zapewnić utrzymanie tkaniny na miejscu przez cały czas trwania budowy. Drewniane wiązary zostały wzmocnione, aby mogły nadal spełniać swoją pierwotną funkcję, czyli podtrzymywanie nowej konstrukcji dachu.

W przeszłości granitowe kolumny zostały osadzone w nowszych kamiennych ścianach. Usuwając tę kamieniarkę, odsłonięto granitowe kolumny i wstawiono między nimi przeszklenie, aby zachować pierwotnie otwarty wygląd linhay. Całość dopełniają drewniane okładziny i dach z blachy falistej. Wewnątrz cała oryginalna konstrukcja została odsłonięta, aby w pełni oddać charakter budynku, a przeszklenia wstawione pomiędzy regularny rytm kolumn i kratownic ujęły widoki na wzgórza Dartmoor.

STODOŁA nr 2 została przez lata gruntownie zaadaptowana i jedyną oryginalną konstrukcją, która pozostała, były granitowe ściany obwodowe. Podejście polegało na przywróceniu konstrukcji dachu dwuspadowego, ale ponieważ nie pozostawiono żadnej oryginalnej konstrukcji dachu, nowe wstawienie było zdecydowanie nowoczesne w swoim minimalistycznym podejściu. Cały teren wokół domu i STODÓŁ został zagospodarowany w wysokim standardzie, a formalne nasadzenia wtapiają się w dziki krajobraz Dartmoor otaczający dom i STODOŁY.

Lokalizacja: Dartmoor National Park, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA