Ten budynek to prawdziwy mistrz kamuflażu

Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Ten dwustuletni dom w szwajcarskiej gminie Linescio został odnowiony przez Buchner Bründler Architekten w sposób minimalistyczny, ale bez wątpienia wyróżniający się.

Wieś Linescio leży w zacisznej Dolinie Rovana w kantonie Ticino, otoczonej gajami kasztanowymi i tarasowymi polami. Tutaj, zaledwie 30 km od Locarno, można poczuć się jak w innym świecie.

Niektóre z istniejących tu kamiennych domów stoją już puste, ale główna część wsi jest nadal nienaruszona. Budynki wyróżniają się swymi granitowymi ścianami i pokryciami dachowymi. To właśnie szczególna okolica i atmosfera skłoniły architektów do zachowania jak największej części 200-letniego kamiennego domu, dopełniając go niezwykłą nową konstrukcją.Od zewnątrz dom pozostawiono całkowicie w stanie oryginalnym, ale we wnętrzu zastosowano koncepcję wprowadzenia „domu do domu”. Nowa, minimalistyczna skorupa z betonu przekształciła tę przestrzeń w nowoczesny dom z unikatową, pełną spokoju atmosferą. W zasadzie wszystkie nowe elementy domu wykonano właśnie z betonu. Czego przykładem jest wanna opuszczona w podłogę oraz blaty kuchenne ze zintegrowanym zlewozmywakiem. Ze względu na to, że budynek jest wykorzystywany wyłącznie w lecie, można było zrezygnować z ogrzewania, nowych okien i ocieplenia, wstawiając w dawną konstrukcję tylko jedne szklane drzwi prowadzące do ogrodu.

Minimalizm i surowość betonu podkreślają w tym projekcie archaiczny charakter domu oraz spokojną atmosferę kamiennych murów.

Lokalizacja: Linescio, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA