Sielankowy letni dom w Szwecji

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Letni dom znajduje się w Szwecji, na polu na półwyspie Gasmora w Fårö, w pobliżu XV-wiecznej rezydencji. Działka graniczy z otwartym płaskowyżem z łąkami i polami skierowanymi w stronę Morza Bałtyckiego.Fasada z modrzewia i dach dwuspadowy z płyt włókno-cementowych nawiązują do rolniczego kontekstu lokalizacji. Przestrzeń wejściowa znajduje się w jednym końcu budynku, w pełni nadającego się do zamieszkania w okresie letnim. Przeszklone drzwi przesuwne otwierają salon całkowicie w kierunku przestrzeni wejściowej.

Z jednej strony budynku widać wejście, jadalnię i główną sypialnię, a ze wszystkich pomieszczeń na parterze możliwe jest wyjście na zewnątrz. Kominek znajduje się w salonie o podwójnej wysokości, otwartym na piętro. Schody prowadzą w stronę górnego tarasu z widokiem na morze.

W przejściu na piętrze znajdują się otwarte półki na książki prowadzące do kolejnej przestrzeni mieszkalnej i dodatkowej sypialni. Podłogi wykonano z litego drewna, z wyjątkiem łazienki w której zastosowano płytki ceramiczne.

W przestrzeni wejściowej widoczny pozostaje beton płyty fundamentowej. Fasady z modrzewia mocowane są bez widocznych wkrętów. Szereg żaluzji z modrzewia umożliwia zamknięcie budynku w okresie zimowym i zacienienie latem.

Lokalizacja: Półwysep Gasmora, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA