Ten uroczy letni dom znajduje się na greckiej wyspie Kreta

Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Ten uroczy letni dom znajduje się na greckiej wyspie Kreta. Projekt opracowała architektka Chiara Armando.

W tym projekcie najważniejsze było stworzenie silnych relacji z tzw. genius loci, czyli duchem tego miejsca. Letni dom miał pozwalać zapomnieć o tym co zbędne, tworząc nowe więzy z nietkniętą wokół przyrodą i jej naturalnym, niespiesznym rytmem. Integracja z krajobrazem była więc priorytetem.

Działka znajduje się zaledwie o kilka kroków od starożytnej wioski Kato Mixorròuma w prefekturze miasta Retimno, a sam budynek w wielu aspektach nawiązuje do swej lokalizacji. Został on osadzony na stromym zboczu i dostosowany do różnych cech tego miejsca. Dom od zachodu osłania stary dąb, a od wschodu ogranicza go niska kamienna konstrukcja, która kiedyś wykorzystywana była w celach rolniczych. Wnętrze otwiera się na południe, a od strony nowopowstającej wioski ma bardziej zachowawczy i zamknięty charakter.Podstawowy kształt domu oraz główne materiały, jakimi są kamień, drewno oraz gips, odzwierciedlają cechy tradycyjnej lokalnej architektury. Dziedziniec oraz zewnętrzne schody stają się punktami podparcia dla całego projektu i to one wytyczają sposób, w jaki łączą się trzy nowe element tego domu. Są też wyraźnym nawiązaniem do typowych domów powstających w tym regionie na górskich zboczach. Wewnątrz domu schody również zajmują istotne miejsce, oddzielając salon od kuchni i prowadząc do sypialni oraz pomieszczeń użytkowych znajdujących się na niższych poziomach. Schody te pełnią też funkcję naturalnego komina wentylacyjnego, który pomaga wychłodzić dom w gorące, letnie dni.

Przez drzwi wejściowe od północy wchodzimy prosto do salonu, który znajduje się na najwyższym poziomie i dużymi, narożnymi drzwiami łączy się z basenem utworzonym na konstrukcji mieszczącej niższe sypialnie. To miejsce wyraźnie łączy wnętrze z pięknym krajobrazem greckiej wyspy, choć nie jest jedynym tego rodzaju łącznikiem. Właściwie cały projekt pozbawiony jest wyraźnych wizualnych barier między wnętrzem a zewnętrzem, które wzbogacają jeszcze liczne, starannie przemyślane nasadzenia w najbliższym otoczeniu domu.

Choć projekt wyraźnie nawiązuje do tradycji, nie rezygnuje z nowoczesnego komfortu. Większość mebli została wykonana na zamówienie, a wnętrza są ciepłe, pełne naturalnych barw i materiałów. Dwa panele słoneczne zapewniają mieszkańcom ciepłą wodę przez cały rok.

Lokalizacja: Kreta, Grecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA