Letnia rezydencja na Mazurach

Partnerzy

O inspiracji

Ta letnia rezydencja zaskakuje nowoczesnością i lekkością stylu, a jednocześnie silnie nawiązuje do klasycznej warmińsko – mazurskiej zabudowy. Jej mieszkańcy będą mieć bliski kontakt z otaczającą naturą dzięki prawie całkowicie otwartej przestrzeni mieszkalnej.

Drewniana rezydencja stanie nad Jeziorem Dargin. To północna część Warmii i Mazur, regionu, który słynie nie tylko z pięknych krajobrazów, setek jezior, ale również zabudowy z bogatym skansenem architektonicznym. Typowym elementem warmińsko – mazurskiej architektury mieszkalnej są rozłożyste dachy, materiały i zdobnicze elementy wykończeniowe. Uwagę zwraca regularny rytm dachów o pięknej ceglastej barwie, a także drewniane fasady.
Analizując zastane miejsce oraz biorąc pod uwagę wyżej wymienione cechy to właśnie proste wiejskie chaty stały się inspiracją do projektu, który swoją formą nawiązuje do historycznej zabudowy i harmonijnie wpisuje się w otaczający krajobraz.

Poprzez dialog z tradycją dom w nawiązuje do zastanych elementów architektury regionu takich jak dach pokryty dachówką ceramiczną o ceglastej barwie, materiał naturalnego drewna na elewacjach oraz budynek na rzucie wydłużonego prostokąta o charakterystycznych proporcjach STODOŁY.

– Elementy te stały się punktem wyjściowym w poszukiwaniu rozwiązań kubaturowych i architektonicznych.

Rezydencja, która składa się z dwóch budynków – mieszkalnego i gospodarczego stanie na dużej działce przylegającej bezpośrednio do jeziora. Architekci postanowili tak ją zaprojektować, aby części od strony drogi były zamknięte i niepozorne, a od strony ogrodu i jeziora maksymalnie otwarte. Rezydencja będzie służyć czteroosobowej, młodej rodzinie, która lubi sport i żagle. Dlatego też jest siłownia i sauna oraz basen z podgrzewaną wodą o wymiarach 12 na 4,5 metra.
Powierzchnia użytkowa części mieszkalnej wynosi 240 m2, a gospodarczej 150. Na parterze budynku mieszkalnego znajduje się część dzienna, salon z kuchnią, siłownia z sauną, toaleta i otwarta przestrzeń z widokiem na ogród i linię brzegową jeziora. Na piętrze znajdują się sypialnie i łazienki. Z kolei w budynku gospodarczym znajdzie się garaż na 4 samochody.

Lokalizacja: Mazury, Polska
Tekst: Michał Stankiewicz

Wizualizacje

Dig Group