Architekci ze studia BIAMS lubią wyzwania i bardzo lubią gdy sobie z nimi radzą. Wiedzą to po zadowoleniu klientów i reakcjach na przedstawione koncepcje. W tym przypadku przyszło im zaprojektować dom zgodny z zasadami Vastu, ulokowany na planie kwadratu i na siatce. Po wielotygodniowych analizach, poznaniu licznych zasad geometrii i aranżacji przestrzeni, kilku ciekawych lekturach, udało się stworzyć dom zgodny z zasadami Wastu. Wydawać by się mogło, że trudno przy tak wyśrubowanych wytycznych stworzyć coś indywidualnego i autorskiego oraz przede wszystkim ładnego i ciekawego. Ten projekt to dowód na to, że się udało.
Niebanalna bryła domu na planie kwadratu
Zaprojektowano dom parterowy z dachem dwuspadowym o małym spadku. Wokół domy zaprojektowano obwodowe tarasy, częściowo zadaszone. Niektóre z wycięciami na roślinność. Dodatkowo cały dom uniesiono nad terenem, co umożliwiło uzyskanie wrażenia jego lewitacji nad ziemią spotęgowane dodatkowo podświetleniami liniowymi nadwieszeń. Mimo pełnej symetrii planu i założenia, poprzez nierówną szerokość obwodowych tarasów architekci odeszli od pełnej symetrii elewacji zachowując jednak proporcje i główne założenia, a przy tym uzyskując indywidualne rozwiązania pod Klientów i działkę.
Projekt domu Vastu (wastu)
Dom położony jest w leśnych okolicach powiatu zgierskiego w miejscowości Jedlicze w województwie łódzkim. Mimo pewnego ukierunkowania działki w kierunku północno-wschodnim, wyznaczono strefę najlepszej zabudowy i ukierunkowano dom idealnie w osi północ – południe i wschód – zachód. Rozlokowano pomieszczenia zgodnie z założeniami. Obrys wewnętrzny obiektu to 13×13 m. W centralnej części zaprojektowano pustą przestrzeń z górnym doświetleniem – widokiem ku niebu i drzewom. Powierzchnia netto domu (podłogi) to niecałe 150 m2. Oczywiście w domu nie ma garażu. A pomieszczenie techniczne zlokalizowane w części północno-zachodniej jest niewielkie, stąd powierzchnia użytkowa to około 140 m2, a mieszkalna bez komunikacji i spiżarni oraz garderoby to ponad 120 m2. Dom jest prosty, wygodny, praktyczny, przestrzenny i funkcjonalny, mimo spełnienia konkretnych i zadanych wymagań. Udało się też oddzielić część prywatną od dziennej oraz od części centralnej.
Dom parterowy z dachem spadzistym
Co można zrobić z domem na planie kwadratu? Na początku mogłoby się wydawać, iż niewiele. Lecz w BIAMS podchodzą do spraw w pełni indywidualnie i autorsko. Dla dachu dwuspadowego o średnim kącie nachylenia (pow. 30 stopni) proporcje wychodziły złe i niepoprawne, a przecież nie można było wydłużyć domu. Najlogiczniejszy byłby dach symetryczny czterospadowy. Postanowiono jednak ten kwadrat opakować dachem dwuspadowym o małym spadku i dużych okapach oraz wystających nawisach, tworzących od strony tylnej (zachodniej) zadaszenie tarasu, a od strony frontowej (wschodniej) ganek wejściowy. Uzyskano również taras południowy – jadalny, nad którym z kolei wycięto zadaszenie. A typowy świetlik centralny doświetlający strefę główną obiektu zamieniono w świetlik podłużny przechodzący w okno jadalni. Nieco nagięto więc zasady, ale z nich nie zrezygnowano. Ich nowoczesna interpretacja umożliwiła stworzenie bryły nowoczesnej i nowatorskiej połączonej z tradycyjnymi i wręcz restrykcyjnymi wytycznymi.
Nietypowa nowoczesna stodoła
Na elewacjach tego ciekawego domu parterowego z dachem dwuspadowym zastosowano ciemne deski elewacyjne w kolorze wenge korespondujące z kolorystyką otaczających pni lasu sosnowego, w którym stanie dom. Obwodowe tarasy wykonane są z polerowanego betonu – szlifowanego i lakierowanego. Lica ram i ścian bryły zamykającej wykonane są w tynku dekoracyjnym typu beton architektoniczny korespondującym z posadzką na tarasach. Natomiast bryła właściwa i podbitki dachów oraz okapów wykonane są w drewnie w kolorze ciemnego brązu. Dom ten świetnie wtapia się w leśną okolicę, w działkę oraz w otoczenie. Współgra z nim i idealnie się wpisuje.
Zachęcamy do śledzenia codzienności pracowni BIAMS na mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku. Dane kontaktowe do pracowni znajdziecie w naszej zakładce tutaj.